italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference v rámci Festivalu della Diplomazia s názvem „Renovate Cold War or a New Hot Peace?“

V pátek 21. října zorganizoval Festival della Diplomazia v sídle velvyslanectví debatu o současné geopolitické situaci, kterou moderoval Ferdinando Nelli Feroci, bývalý italský velvyslanec, nyní prezident Institutu mezinárodních vztahů v Římě. Panelisté Daniel Drezner, Stefano Stefanini, Mirko Musetti, Silvia Scarpa a Lucilla Sioli společně s velvyslankyní  Hanou Hubáčkovou nabídli publiku složenému zejména ze studentů hned několik pohledů na současné geopolitické dění a možné implikace pro mocenské uspořádání světa.
 

Po krátkém úvodu o současné mezinárodní situaci, který pronesl moderátor, byl každý s panelistů požádán o zhodnocení vývoje vztahů s Putinovým Ruskem, udržení transatlantické solidarity, role Číny a Indie a dalších Nezápadních zúčastněných stran. Další projevy se konkrétněji zabývaly válkou na Ukrajině, scénářů jejího možného konce, sankcí a jejich (ne)dostatečnosti, důležitosti jednotnosti Západu a možných překážkách, které by ji mohly narušit, a tiché podpory Ruska ze strany většiny států skupiny BRICS na půdě OSN. Velká pozornost byla věnována také situaci na Taiwanu, kde ve světle ruské agrese na Ukrajinu i zvýšené aktivity čínského námořnictva v blízkosti ostrova celkem oprávněně rostou obavy tamních obyvatel i Západu. Taiwan je dominantním hráčem ve výrobě čipů a polovodičových součástek, a jakákoliv forma konfliktu by ohrozila také globální výrobu technologií.

Závěrem byl dán prostor studentům a jejich dotazům. Středem zájmu byla otázka role USA v konfliktu na Ukrajině, či roleTurecka jako zprostředkovatele diplomatických jednání, kdo byl strůjcem výbuchů obou plynovodů Nord Stream a riziko znovuobnovení ekonomických vazeb některých členských států EU navzdory sankcím, a to ve snaze snížit ekonomické dopady války na Ukrajině, především energetické krize.