italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na zasedání Ministerské rady OBSE v Miláně

Ministr zahraničních věcí  ČR Tomáš Petříček se zúčastnil zasedání Ministerské rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které proběhlo pod italským předsednictvím ve dnech 6. a 7. prosince 2018 v Miláně.

Jednání ministrů zahraničních věcí 57 účastnických států OBSE bylo příležitostí ke zhodnocení činnosti organizace a zároveň možností k posílení dialogu o bezpečnostních otázkách.

Mezi hlavními tématy letošního zasedání byla bezpečnostní situace v Evropě, dodržování závazků v oblasti lidských práv nebo spolupráce v ekonomické a environmentální oblasti. K dalším patřily nevyřešené konflikty - zejména situace na východě Ukrajiny. „Monitorovací mise OBSE je nepostradatelná pro dohled nad dodržováním bezpečnostních ustanovení Minských dohod,“ připomněl ministr Petříček. „Její členové musí mít bezpečný a neomezený přístup po celém území Ukrajiny včetně mezinárodně uznávaných hranic s Ruskem,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Ministři zahraničí diskutovali o obnovení důvěry mezi účastnickými státy OBSE v rámci strukturovaného dialogu probíhajícího od r. 2017, řešili bezpečnost a spolupráci ve středomořském regionu včetně migrace. Důležitým tématem byla rovněž ekonomická a environmentální spolupráce a dodržování závazků v oblasti lidských práv.

Na okraj zasedání OBSE ministr Petříček jednal se svými protějšky z Moldavska, Estonska, Arménie, Kyrgyzstánu. Setkal se rovněž s představitelem OBSE pro svobodu medií Harlemem Désirem a s generálním tajemníkem OBSE Thomasem Gremingerem.

Zasedání Ministerské rady, která je rozhodovacím a řídícím orgánem OBSE, bylo vrcholnou akcí italského předsednictví v této organizaci.