italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslankyně ČR a zástupců ambasády v regionu Apulie

Ve dnech 5.-7. června 2019 se uskutečnila institucionální návštěva velvyslankyně ČR v Itálii Hany Hubáčkové v regionu Apulie spojená s návštěvou Evropského města kultury 2019, Matery, v sousedním regionu Basilicata. Cílem návštěvy Apulie bylo představení ČR místní podnikatelské komunitě a zmapování možností nových ekonomických a obchodních kontaktů, stejně jako projednání možností posílení turistické výměny a spolupráce v sektorech vzdělávání či kultury. V rámci bohatého oficiálního programu se velvyslankyně s delegací bilaterálně setkala s prezidentem regionu Apulie, se zástupci hlavního města regionu Bari, s generální tajemnicí Obchodní komory v Bari, s představiteli místního zastoupení Svazu italského průmyslu Confindustria Bari/BAT a místními podnikateli. Jednalo se za řadu posledních let o první institucionální návštěvu tituláře ČR v tomto významném jihoitalském regionu.

Program první oficiální návštěvy velvyslankyně Hany Hubáčkové v Apulii, který byl zajištěn s podporou spolupracovníka velvyslanectví, pana Giuseppe Colucciho, zahrnoval bilaterální setkání s institucionálními představiteli, v prvé řadě s prezidentem regionu Michele Emilianem a ředitelem odboru ekonomického rozvoje regionu Domenico Laforgiou. V rámci setkání se diskutovalo o potřebě zintenzivnit a posílit vzájemné vztahy v oblasti ekonomické, turistické a kulturní. Na jednání s představiteli regionu navázalo setkání s místostarostou a dalšími zástupci města Bari. O ekonomických příležitostech a o možnostech společných iniciativ delegace jednala s generální tajemnicí Obchodní komory Angelou Patrizií Partipilo a následně s představiteli Svazu italského průmyslu (Confindustria Bari e BAT – Barletta Andria Trani) v čele s Francesco Divellou a místními podnikateli, které se uskutečnilo v sídle výrobny těstovin Divella v Rutigliano. Setkání navázalo na jednání obchodního rady velvyslanectví s dalšími představiteli regionu (starosta města Alberobello) a zástupci místních firem o několik dní dříve, kdy byla diskutována konkrétní ekonomická spolupráce s českými firmami. 

Součástí návštěvy Bari byla také prohlídka baziliky sv. Mikuláše, kde jsou uloženy ostatky jednoho z nejuctívanějších světců v katolické i pravoslavné církvi. Návštěva proběhla v přítomnosti představených církevních řádů dominikánů, kteří chrám spravují (p. G. Distante, O.P.) a řádu bosých karmelitánů (p. P. De Carli, O.C.D.). 

Ve městě Matera, které je v letošním roce evropským hlavním městem kultury, absolvovala velvyslankyně ČR kulturní program i institucionální setkání se starostou města Raffaelem de Ruggieri. 

Velvyslanectví ČR v Římě vidí i do budoucna příležitosti ekonomické a kulturní spolupráce s významným jihoitalským regionem Apulie, který je nejen významným dodavatelem výrobků z oblasti strojírenství, textilu či potravinářského průmyslu do ČR a významnou destinací českého exportu v obdobných sektorech, ale který především díky přímému leteckému spojení také každoročně navštíví tisíce českých turistů. 

Informace o návštěvě se objevily v řadě místních periodik. Tisková zpráva regionu Apulie (ze 6.6. 2019): TZ Apulie

 

Setkání s prezidentem regionu Apulie

Setkání s prezidentem regionu Apulie

Obchodní komora v Bari

Obchodní komora v Bari

Asociace průmyslu Confindustria Bari e BAT - prezentace

Asociace průmyslu Confindustria Bari e BAT - prezentace

Návštěva baziliky Sv.Mikuláše v Bari

Návštěva baziliky Sv.Mikuláše v Bari

Setkání delegace se starostou města Matery

Setkání delegace se starostou města Matery