italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Římě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Panelová diskuse o českém předsednictví a budoucnosti EU

Téma českého předsednictví v Radě EU se stalo východiskem pro panelovou diskusi o budoucnosti Evropské unie, kterou dne 18. října uspořádalo Velvyslanectví ČR v Římě ve spolupráci s asociací Diplomatia, sdružující představitele předních italských firem a zastupitelských úřadů v Římě.

Účastníky panelové diskuse pořádané v reprezentativních prostorách Velvyslanectví ČR v Římě nejprve přivítala velvyslankyně Hana Hubáčkovu, která současně představila úvodní krátký snímek „Evropa jako úkol“ seznamující diváky s výroky Václava Havla v Evropském parlamentu a při dalších příležitostech. Při té příležitosti vysvětlila spojitost mezi slovy bývalého českého prezidenta mottem českého předsednictví Rady EU - „Europe as a task: rethink, rebuild, repower“.

Panelovou diskusi zahájil projev velvyslankyně Hana Hubáčková, která se zaměřila na politické priority českého předsednictví, jež byly do značné míry definovány válkou na Ukrajině a jejími důsledky. Velvyslanec Švédska v Itálii Jan Björklund navázal jako druhý vystupující úvahou na téma rovnováhy pravomocí a posilování role evropských institucí ve světle rostoucích výzev, před nimiž EU jako celek stojí. Praktický pohled na projednávání evropských otázek pak ve svém vystoupení nabídl ředitel Zastoupení Evropské komise v Římě Antonio Parenti. Diskusi pak svými postřehy vycházejícími z italského pohledu na evropskou integraci zarámoval prezident asociace Diplomatia, mimo jiné bývalý velvyslanec Itálie v USA,  Giovanni Castellanetta, který současně setkání moderoval.