italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast předsedy vlády ČR Andreje Babiše na Konferenci k Libyi v Palermu

Předseda vlády Andrej Babiš se v úterý 13. listopadu 2018 zúčastnil Konference k Libyi v sicilském Palermu. Na setkání diskutoval o politických a bezpečnostních tématech i o humanitárním zapojení České republiky v oblasti Sahelu.

Pro českou vládu je podle jejího předsedy Andreje Babiše severní Afrika důležitým regionem a chce společně s Libyí a dalšími zeměmi severní Afriky pracovat na plánu, jak zamezit ilegální migraci přes Středozemní moře do Evropy. Důležité je hledat řešení pro destabilizované země, jako je Libye, společně. Premiér Babiš jako hlavní cíl konference vyzdvihl příležitost ukázat zástupcům jednotlivých politických frakcí v Libyi, že mezinárodní komunita je jednotná a podporuje Vládu národní shody premiéra Serrádže. Nyní je velmi důležité udržet bezpečnost v Libyi, především pak v Tripolisu, který od konce srpna paralyzují střety mezi znepřátelenými milicemi. Druhou významnou oblastí je podle premiéra Babiše posílení tamního hospodářství.

Konference se kromě představitelů Libye zúčastnili zástupci stálých členů Rady Bezpečnosti OSN, libyjských sousedních států, význačných regionálních zemí, zástupci EU, Ligy arabských států a OSN.