italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výsledky českého předsednictví v Radě EU

Česká republika předsedala v období  od 1. července do 31. prosince 2022 Radě Evropské unie. Na výkon českého předsednictví měla významný vliv současná  geopolitická situace, zejména ruská agrese proti Ukrajině a s ní spojená naléhavá potřeba adekvátně reagovat. Během českého předsednictví se podařilo v rámci Evropské unie dosáhnout významných rozhodnutí v celé řadě oblastí.
 

Klíčovými tématy uplynulého předsednického semestru se staly energetika a další otázky spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Během historicky druhého českého předsednictví v Radě EU se navzdory složité situaci, podařilo především udržet jednotu mezi členskými státy, a to i v nejsložitějších otázkách.

Mezi nejvýraznějšími úspěchy českého předsednictví je možné jmenovat například schválení sedmého, osmého a devátého balíčku sankcí vůči Ruské federaci, pozastavení dohody o vízové facilitaci s Ruskem, schválení finanční podpory Ukrajině, schválení všech klimatických částí balíčku Fit for 55 a v neposlední řadě také dosažení široké shody členských států na mechanismu  zastropování cen zemního plynu.

Konkrétní výsledky v jednotlivých formacích Rady EU podrobněji popisují oficiální stránky českého předsednictví zde.