italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška o historii Československých legií a domobrany v Itálii – Solbiate Olona 1. a 7. dubna 2017

Dne 1. dubna 2017 se v Solbiate Olona (region Lombardie, provincie Varese) konala slavnostní oficiální prezentace projektu vybudování pomníku Československým legionářům a domobrancům z Itálie z let 1917 – 1919, nazvaná „Návrat na místa obnovené historické paměti“ („Ritorno sui luoghi della memoria ritrovata“). Akci pořádala radnice v Solbiate Olona – odbor kultury, která bude ze svých prostředků rovněž financovat vybudování pomníku, který bude odhalen na základě předchozí domluvy ZÚ Řím s radnicí v Solbiate Olona za účasti delegace MO ČR a ČSOL v září 2017 v rámci připravovaného cyklu pietních akcí, pořádaných ke 100. výročí událostí 1. světové války.
 

V rámci akce proběhla návštěva areálu bývalého Československého vojenského hřbitova, který existoval v Solbiate Olona v letech 1918 – 1964 jako centrální vojenské pohřebiště cca 600 československých domobranců a nejméně dvou legionářů, kteří zemřeli v Lombardii v letech 1918-19 na následky nemocí a předchozích válečných utrpení před návratem do vlasti. Dále se uskutečnila návštěva Vojenské základny sil rychlého nasazení NATO v Solbiate Olona, kde se původně nacházel vojenský tábor, ve kterém byly zformovány v letech 1918 a 1919 některé prapory Československé domobrany v Itálii – Armádní sbor o celkovém počtu 60 000 mužů, který se následně významně podílel na formování ozbrojených sil ČSR i na bojích na Slovensku proti maďarské armádě. Akce se celkem zúčastnilo 120 lidí, ČR zde zastupoval honorární konzul ČR v Lombardii pan Giorgio Franco Aletti, paní Ivana Třosková – ředitelka milánské kanceláře agentury Czech Trade a další zástupci české a slovenské komunity žijící v Lombardii.

 

Ve dnech 6. a 7. dubna 2017 navštívil Solbiate Olona rovněž zástupce ZÚ Řím Jozef Špánik, který zde jednal o přípravě společných pietních akcí ke 100.výročí vzniku ČSR. Při této příležitosti navštívil ve společnosti starosty Solbiate Olona - Luigi Salvatore Melis a pplk. Vincenzo Ciaraffy knihkupectví v blízkém městě Busto Arsizio, kde je úspěšně prodávána Ciaraffova kniha o historii Československého vojenského hřbitova, vydaná v roce 2016. Tato kniha i společné pietní akce, pořádané v Solbiate Olona od roku 2015 ve spolupráci se ZÚ Řím, pomohly překvapivým způsobem vzbudit zájem občanů Solbiate Olona, dalších blízkých lokalit provincie Varese i české a slovenské komunity v Lombardii o československou vojenskou historii, spojenou s málo známým a prakticky pozapomenutým (i v ČR) formování Československé domobrany v Itálii. Poté proběhla jednání k přípravě pietní akce, spojené s plánovaným odhalením pomníku československým vojákům v září 2017. Dne 7. dubna 2017 přednesl J.Špánik na radnici v Solbiate Olona přednášku o historii Československých legií a domobrany v Itálii. Při této příležitosti připomněl i blížící se 100. výročí bitvy u Zborova, považované za vznik ozbrojených sil ČR a za první samostatnou bitvu větší české vojenské jednotky od bitvy na Bílé Hoře v roce 1620.

 

Solbiate

Solbiate

Galerie


Solbiate Olona - přednáška