italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UN WOMEN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kampaň „Orange the World“ k mezinárodnímu dni proti násilí na ženách

Velvyslanectví České republiky v Římě se dnes připojuje ke kampani pořádané UN Women "Orange the Word - 16 dní aktivismu proti genderovému násilí", jehož letošním mottem je „UNITE! ACTIVISM TO END VIOLENCE AGAINST WOMEN AND GIRLS!“.

Násilí vůči ženám je genderově podmíněné násilí namířené proti ženě, protože je ženou, nebo ženy neúměrně postihuje. Je rovněž závažným porušením lidských práv. Zahrnuje činy, jako je sexuální násilí, včetně znásilnění, mrzačení ženských pohlavních orgánů, nucené sňatky, nucené potraty nebo sterilizace, obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování, nebezpečné pronásledování, sexuální obtěžování, vraždy žen, nenávistné výroky a trestné činy na základě pohlaví a různé formy násilí na internetu (kybernetické násilí). Domácí násilí je rovněž formou násilí na ženách. Kořenem tohoto násilí je nerovnost žen a mužů, která je projevem strukturální diskriminace žen. 

Výsledky mezinárodních průzkumů shromážděné UN Women, které uvádí, že téměř 1 ze 3 žen starších 15 let byla alespoň jednou za život vystavena fyzickému nebo sexuálnímu násilí, vedou k závěru, že se situace na světě za posledních 10 let v zásadě nezměnila. Naopak, pandemie COVID-19 rizikové faktory pro násilí na ženách a dívkách v mnoha případech zhoršila, posílila jeho základní příčiny, jako jsou genderové stereotypy a škodlivé společenské normy, a odhalila a prohloubila hluboké strukturální nerovnosti. Násilí na ženách a dívkách je globální fenomén. V mnoha zemích dochází k porušování a potlačování práv žen, jsou přijímány regresivní zákony vedoucí k beztrestnosti pro pachatele domácího násilí. Zároveň došlo k nárůstu hnutí potírajících práva žen včetně antifeministických skupin. Stále rozšířenější je kybernetické násilí, které postihuje zejména ženy aktivní ve veřejném životě. Přibyly útoky proti obránkyním lidských práv, novinářkám a aktivistkám, které čelí zvýšeným represím. Obránkyně lidských práv jsou běžně terčem obtěžování, nenávistných projevů, diskriminace, šíření osobních nebo intimních informací, pomluv a další formy online nátlaku k umlčení a potrestání jejich veřejné účasti na sociálních médiích.

Zaměstnanci velvyslanectví ČR v Římě oblečeni v barvách kampaně tak připomínají nutnost eliminace všech těchto forem násilí a diskriminace žen a dívek.

Orange the World    Orange the World

Orange the WorldOrange the World Orange the World