italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Museum J.A.Komenského Uher.Brod
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní otevření výstavy „Komenský – učenec v labyrintech Evropy 17. století“ pod záštitou ministra kultury ČR Lubomíra Zaorálka

Kdy: 02.10.2020 - 15.11.2020, Kde: Museo di Roma - Palazzo Braschi

U příležitosti letošního 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského proběhlo dne 1. října 2020 slavnostní zahájení výstavy „Komenský – učenec v labyrintech Evropy 17. století“. V rámci této výjimečné výstavy je v v Muzeu města Říma prezentováno téměř 60 děl tohoto evropského myslitele českého původu, některá jsou v zahraničí vystavena vůbec poprvé. Výstava pod záštitou ministra kultury ČR Lubomíra Zaorálka, jejíž koncept připravil tým Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě, potrvá do 15. listopadu t. r. Organizačně se na ní podílelo velvyslanectví ČR v Itálii, České centrum Řím a Magistrát města Řím, realizaci finančně podpořila společnost EP Produzione, dceřiná společnost EPH.  
 

Slavnostní inaugurace výstavy „Komenský – učenec v labyrintech Evropy 17. století“ dne 1. října 2020 v prestižních prostorách paláce Braschi, sídle Muzea města Řím, byla vrcholnou kulturní akcí zastupitelského úřadu v Římě v letošním roce. Její otevření uvedly velvyslankyně ČR v Itálii Hana Hubáčková a nejvyšší představitelka kulturní a památkové péče města Říma Maria Vittoria Marini Clarelli. Výstava a večerní videomappingová show u příležitosti jejího otevření se setkaly s velkým ohlasem u publika složeného z představitelů diplomatického sboru, italských institucí, médií i krajanské komunity.

Výstava, jejímž kurátorem je komeniolog Dr. Petr Zemek z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě, ilustruje postavu slavného českého myslitele a pedagoga v historickém kontextu výběrem cca 60 děl – včetně spisů, tisků, redakčních prací, map a doprovodné audiovizuální projekce. Výstavu doprovází  i grafiky současného českého umělce Milivoje Husáka inspirované Komenského dílem „Labyrint světa a ráj srdce“. Snahou autorského týmu výstavy bylo představení J. A. Komenského italskému publiku v komplexnosti jeho životního díla, které přesahuje dílčí obory i svou dobu. Koncept výstavy zdůrazňuje jeho velikost jakožto intelektuála činného v mnoha vědeckých oborech a společensky aktivního člověka, jehož humanistické postuláty i pedagogické přístupy respektující přirozenost člověka jsou stále živé, po více než tři století.

 

Název:   Komenský - učenec v labyrintech Evropy sedmnáctého století

Umístění:   Muzeum města Říma v Palazzo Braschi, Piazza Navona, Řím

Otevřena pro veřejnost:          2. října - 15. listopadu 2020  

galerie


Inaugurace výstavy Komenský v Římě 1.října 2020, Muzeum města Říma