italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Česká centra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

150. výročí narození architekta Adolfa Loose: Prohlídka Winternitzovy vily v Praze

Kdy: 18.06.2020 17:00 - 19:00, Kde: online

Síť Českých center pořádá cyklus akcí k připomenutí 150. výročí narození architekta Adolfa Loose, průkopníka a vizionáře moderního bydlení: dne 18. června od 17h do 19h jste zváni na streamovanou prohlídku Winternitzovy vily s Adamem Gebrianem.

Architekt a propagátor architektury Adam Gebrian nás provede po nedávno zrekonstruované Winternitzově vile v Praze z roku 1932 – posledním díle brněnského rodáka a průkopníka moderní architektury Adolfa Loose. 

Informace o Winternitzově vile na jejích webových stránkách.

Prohlídka bude živě streamována na Mall.tv

https://www.facebook.com/events/258016928848884/

Všechny aktuality naleznete na facebookové stránce projektu : Adolf Loos/ Pioneer of Modern Living

 

Adolf Loos (Brno 1870 – Kalksburg, Vídeň 1933)

Byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století, zastáncem eklekticismu, vzdání se jakéhokoli nadbytečného formalismu a ozdobné nadstavby, a představitel secese, obnovy architektury. Proslavil se také svým literárním projevem, jímž formuloval základy celého modernistického hnutí. Za zmínku stojí zejména esej Ornament a zločin, v níž si nedostatek ozdobných prvků v architektuře vykládá jako známku duchovní síly. Vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, tzv. Raumplan, jenž uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze. Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, jako je například budova obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárna Café Museum či americký bar Kärntner.

Loos studoval architekturu v Liberci i v Drážďanech a jeho tvorbu výrazně ovlivnil tříletý pobyt ve Spojených státech (v letech 1893–96). Následně žil ve Vídni.