italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: velvyslanectví ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní večer na Maltě u příležitosti 30.výročí Sametové revoluce

Dne 16. listopadu  2019 se v prostorách paláce La Salle ve Vallettě konal slavnostní večer u příležitosti státního svátku ČR, Dne boje za svobodu a demokracii. Tato významná společenská událost se letos nesla v rámci oslav 30. výročí Sametové revoluce. Součástí připomenutí událostí roku ´89 byl také pietní akt u pomníku Václava Havla v Hastings Gardens ve Vallettě.
 

Kulturní část večera, kterou zahájila ředitelka Českého centra Řím, Petra Březáčková, tvořily v prvé řadě vstupy hostí, kteří se zasloužili o vzájemné česko-maltské vztahy či zažili události Sametové revoluce v Československu nebo na Maltě. Vystoupili maltský velvyslanec pro ČR Godfrey Pirotta, slovenský honorární konzul na Maltě Godwin Bencini, předseda českého krajanského spolku na Maltě Vítězslav Nezval, a krajané Dr. Miloš Sitař a Pavel Hosnedl. Vstupy hostí byly prokládány četbou úryvků z díla Václava Havla – Moc bezmocných, se současným promítáním dokumentárních fotografií z událostí roku ´89.

V druhé části kulturního večera se konal koncert českého klavíristy, improvizátora a skladatele Jiřího Pazoura. V průběhu klavírního koncertu zazněly jeho improvizace na slavné skladby českých autorů (Dvořák, Smetana, Janáček, Martinů) i na témata daná publikem, a uzavřela jej variace na píseň M.Kubišové Modlitba pro Martu.

Následnou recepci uvedla svým proslovem zástupkyně velvyslance ČR Dominika Rádlová, která připomněla význam výročí, kterému byl večer věnován, i výbornou úroveň česko-maltských vztahů. Slavnostní události na Maltě se zúčastnili partneři velvyslanectví z oblasti  diplomacie, obchodu a kultury, a především čeští krajané.

Na přípravě večera se podílelo velvyslanectví ČR Řím společně s Českým centrem Řím, Spolkem českých krajanů na Maltě, Asociací CSR Malta a ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Gala večer na Maltě 16.11.2019 - G.Pirotta

Gala večer na Maltě 16.11.2019 - G.Pirotta

Gala večer na Maltě 16.11.2019 - J.Pazour, P.Březáčková

Gala večer na Maltě 16.11.2019 - J.Pazour, P.Březáčková

Gala večer na Maltě 16.11.2019

Gala večer na Maltě 16.11.2019