italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-italské podnikatelské fórum v Praze

V prostorách Černínského paláce v Praze se dne 17. července 2019 uskutečnilo česko-italské podnikatelské fórum organizované Ministerstvem zahraničních věcí ČR společně s Hospodářskou komorou ČR zaměřené na vybrané perspektivní sektory pro firemní spolupráci obou zemí: letecký a kosmický, bezpečnost a civilní obranu, energetickou efektivitu a průmysl 4.0.

Podnikatelské fórum zahájil náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa a jeho italský protějšek Manlio Di Stefano. Na fóru vystoupili rovněž krátce náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková,   viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář, prezident Italské agentury na podporu obchodu ITA Carlo Mario Ferro a zástupce Italské průmyslové konfederace Confidustria Nicola Altobelli. Na okraj podnikatelského fóra byl italský náměstek Manlio Di Stefano byl rovněž přijat ministrem zahraničních věcí ČR Tomášem Petřičkem.

Oba náměstci absolvovali rovněž bilaterální setkání, během něhož zhodnotili velmi pozitivně dosavadní obchodní a ekonomickou spolupráci. Bilaterální obchod s Itálií překonal v r. 2018 historicky poprvé hranici 13 mld. EUR a bylo potvrzeno pokračování od r. 2006 pozitivního salda obchodní bilance. Pořadí Itálie v žebříčku největších obchodních partnerů ČR se nemění, Itálie se dlouhodobě umísťuje na šestém místě.

Podnikatelského fóra se za českou stranu zúčastnila celá řada zástupců českých společností, kteří mají zájem o navázání či prohloubení již dosavadní spolupráce s italskými firmami. Itálii zastupovala početná delegace zástupců firem a bank, jejichž účast zajistila Italská průmyslová konfederace (Confindustria)z nichž např. zástupci firem Avio a Leonardo, které patří k předním představitelům leteckého a kosmického průmyslu v Itálii. Itálie je jedním ze světových lídrů v kosmickém průmyslu, země je také třetím největším přispěvovatelem do Evropské kosmické agentury (ESA). Velvyslanectví ČR v Římě, které vysoký potenciál pro spolupráci s italským průmyslem spatřuje dlouhodobě, již od r. 2013 zorganizovalo společně s Ministerstvem dopravy ČR tři velmi úspěšná podnikatelská fóra zaměřená na  propagaci českých firem vyvíjejících kosmické technologie a aplikace.

Během podnikatelského fóra se náměstci rovněž věnovali přípravě podnikatelské mise českých firem do Itálie, která by se měla uskutečnit na podzim tohoto roku na severu Itálie, kam směřuje největší procento českého vývozu. Největší část zahraničního obchodu s Itálií se týká právě severoitalských regionů, samotný region Lombardie s hlavním městem Milánem se na bilaterálním obchodu podílí přibližně z ¼.