italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Italská ekonomika v recesi

Podle nejnovějších zveřejněných údajů se italská ekonomika ocitla po téměř pětileté pauze v recesi. Italský statistický úřad (ISTAT) a Italská centrální banka shodně potvrdily pokles italské ekonomiky a zhoršily projekce ekonomického vývoje v Itálii ve střednědobém horizontu.
 

Dne 31.1.2019 potvrdil Istat údaj o poklesu italské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku a to o 0,2% HDP v mezikvartálním srovnání. Jednalo se již o druhý kvartál poté, co ve 3. čtvrtletí loňského roku italská ekonomika poklesla o 0,1%. Meziročně ekonomika zaznamenala nicméně mírný růst o 0,1%. Přes obecné zpomalení hospodářského růstu EU a eurozóny se Itálie ocitla v recesi jako jediná mezi srovnatelnými ekonomikami. Ekonomika nevykázala pomalý růst komplexně, některé oblasti, např. provincie Brescia, zaznamenaly pokračování uspokojivé úrovně ekonomické aktivity a nárůst zakázek firem určených pro export pro letošní rok.

Podle makroekonomických výhledů bude tempo růstu italské ekonomiky i v příštím období slabé. Italská banka snížila ve své lednové prognóze odhad míry růstu HDP pro r. 2019 z původně plánovaného 1% na 0,6%.  Pro r. 2020 předpokládá banka míru růstu HDP ve výši 0,9% a v r. 2021 ve výši 1%. Ze zprávy Italské banky vyplývá, že ke zhoršenému výhledu přispělo především zpomalení hospodářského růstu země ke konci r. 2018, snížení úrovně investic firem a celkové zpomalení dynamiky zahraničního obchodu.

Nepříznivé předpovědi potvrdila rovněž Evropská komise ve zprávě dne 7.2.2019, v níž revidovala odhady letošního ekonomického růstu Itálie. Z původně odhadovaného růstu 1,2% z listopadu 2018 snížila Komise odhad růstu HDP v letošním roce na pouhých 0,2%, což řadí Itálii na poslední místo v EU.

Prezident Italské průmyslové konfederace Confindustria Boccia vyzval vládu k reakci a ke zrychlení realizace infrastrukturních projektů. Šéf významné asociace stavebních firem vyzval k setkání s premiérem s cílem získat příslib urychlené realizace investičních projektů.