italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Italská vláda představila rámec Národního plánu obnovy

Italská vláda představila dne 9. září 2020 rámec Národního plánu obnovy, jehož cílem je oživení italského hospodářství po útlumu v důsledku pandemie. Ambiciózní projekt by měl být po schválení v Bruselu financován částkou 209 mld. Eur, které Itálie získá z Fondu obnovy EU. Dokument představuje na třiceti stranách sedm hlavních oblastí, jejichž vývoj by měl být pomocí obdržených finančních prostředků akcelerován. Jedná se o zelenou ekonomiku, ekologická transformace, vzdělání a výzkum, rovnost a sociální inkluze, zvýšení konkurenceschopnosti, zdvojnásobení ekonomického růstu, digitalizaci, snížení nezaměstnanosti a snížení rozdílů mezi severem a jihem země.

Cílem Národního plánu obnovy a odolnosti je zdvojnásobení tempa hospodářského růstu a snížení nezaměstnanosti o deset bodů. Nezaměstnanost sice v červenci 2020 činila 9,7% (z toho nezaměstnanost mládeže představuje 29,6%), ale její strmý nárůst lze očekávat po uplynutí ochranných lhůt, kterými byly zapovězeny výpovědi za zaměstnání v rámci opatření proti pandemii.  

Součástí plánu je masivní rozvoj digitálních technologií, investice do vzdělání a rozšíření udržitelné mobility. Hlavní linie schválil Meziministerský výbor pro evropské záležitosti, kde projekt představil 9. září 2020 premiér Conte. Nyní započne rozpracování plánu do konkrétních kroků, které by měla připravit vláda společně s opozicí. Evropské komisi bude předložen v lednu 2021.