italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Public Domain Pictures
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Italské železnice investují na jihu Itálie 700 milionů euro

Italské železnice vyčlenily v rámci Plánu obnovy částku 700 milionů euro na revitalizaci železničních stanic a uzlů v jižní Itálii. Cílem je zajištění udržitelnosti a přístupnosti stanic, zvýšení pohodlí a bezpečnosti cestujících, jakož i propojení s místní veřejnou dopravou, se zaměřením na sdílenou a aktivní mobilitu.
 

Program se týká 45 stanic strategického dopravního a turistického významu (včetně Pescary, Potenzy, Barletty, Lamezia Terme, Cosenzy, Crotone, Reggio Calabria Lido, Sapri, Oristana a Palerma Notabartolo, Milazza, Marsaly a Syrakus) a 9 uzlů (Lecce, Bari, Taranto, Villa San Giovanni, Messina Centrale a Messina Marittima, Caserta, Benevento, stanice na neapolské lince L2 a nová zastávka Santa Maria di Settimo-Montalto Uffugo), které budou přestavěny tak, aby využily potenciál dopravního uzlu a centra služeb, plně integrovaného s místní oblastí. Stavební práce budou zaměřeny na zlepšení výkonnosti z hlediska udržitelnosti i energetické účinnosti.

Příkladem může být projekt prací na železniční stanici v městě Lecce. Investice 14 mil. euro je financována z evropských fondů na "revitalizaci železničních stanic". Projekt společnosti Rfi si klade za cíl obnovit architektonickou a funkční strukturu z roku 1886 a zároveň zlepšit podmínky cestujících. Přestavba na a pohodlné prostory bude realizována s ohledem na životní prostředí, historický a kulturní kontext, stejně jako zlepšení dostupnosti. Výběrové řízení na práce bude zahájeno v roce 2023 a dílo bude městu předáno do roku 2026.

V souladu s harmonogramem společnosti Rfi již byly kromě projektu v Lecce, který je prvním projektem z 9 železničních uzlů, zahájeny práce na stanicích San Severo, Giovinazzo, Lamezia Terme, Sapri, Maddaloni, Vasto a Sessa Aurunca. Během roku 2022 budou zahájeny práce na stavbách Palermo Notarbartolo, Milazzo, Polignano a mare, Macomer, Oristano, Falciano-Mondragone-Carinola. Na zbývající stavby, které započnou v r. 2023, se budou vypisovat tendry s cílem jejich dokončení do konce roku 2026.

Příležitosti pro české firmy

Českým společnostem z oboru doporučujeme navštívit webové stránky nákupního portálu společnosti Rete Ferroviaria Italiana, který představuje referenční bod pro dodavatele. Zde lze nalézt vypisované tendry společností skupiny Rfi.

Obecně platí, že velké společnosti vedou registr dodavatelů a vypisované tendry jsou určeny pro registrované  subjekty, ale často jsou otevřeny také pro zahraniční firmy.

Zápis do seznamu dodavatelů Italských železnic lze provést prostřednictvím formuláře na webových stránkách Rfi.

Pro získání více informací ohledně plánovaných tendrů se můžete obrátit na ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Itálii, email: commerce_rome@mzv.cz.

Andrea Nimmerfrohová, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Římě