italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mise železničních firem na jih Itálie

Ve dnech 30. 3. – 1. 4. 2022 proběhla v Itálii mise firem Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI), která navázala na misi, která pořádanou v listopadu 2021 a také na misi, která proběhla v březnu 2022 v Turíně a Bergamu a byla zajištěna GK Milán. Akce se uskutečnila s přispěním Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie.

 

Mise se soustředila na kolejovou dopravu. Mířila do měst, která připravují obnovu či rozšíření infrastruktury, převážně tramvají. Partnery byly primárně dopravní odbory radnic a jejich dodavatelé v Římě a Palermu. Cílem bylo představit firmy působící v českém železničním průmyslu, prezentovat jejich nabídku a informovat se o konkrétních plánech městských úřadů a regionů. Akce jsou součástí sektorových aktivit, které patří mezi prioritní a perspektivní oblasti rozvoje česko italských vztahů a nastartovali řadu dalších kroků v oblasti dopravy.

Večerní recepce na velvyslanectví v Římě se zúčastnili zástupci Italsko-české obchodní komory CAMIC, představitelé státních železnic Ferrovie dello stato a představitelé městských dopravních firem.

V Palermu jednala delegace s představiteli dopravních firem a starostou Leoluca Orlandem. Rovněž proběhlo jednání  s viceprezidentem regionu Gaetano Armao a regionálními představiteli dopravní infrastruktury.

Masivní investice do infrastruktury, včetně městské dopravy, jsou významnou součástí italského Plánu obnovy, na jehož financování získala Itálie z Fondu obnovy EU nejvíce v EU - 191,5 mld. EUR (69 mld. Eur jsou granty a 122,6 půjčky). Dále byl vytvořen doplňkový plán s prostředky ve výši 30,6 mld. na další konkrétní projekty. Předpokládá se také opětovné začlenění zdrojů z Fondu pro rozvoj a soudržnost ve výši 15,5 miliardy. Z toho půjde na infrastrukturu 96 mld. euro (zatím vyčleněno 25,1 mld. euro z Fondu obnovy a 6,3 mld. euro z doplňkového fondu). V tuto chvíli je v celé Itálii připraveno 102 projektů.

Marcel Saur, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Římě

 

 

Galerie


Železniční mise na jih Itálie