italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko navštívil Řím, aby diskutoval o zavádění digitalizace a budování infrastruktury pro inovativní technologie.

Dne 23. května 2019 se uskutečnilo na půdě Velvyslanectví ČR v Římě setkání náměstka ministra pro digitalizaci a inovace Petra Očka s generální ředitelkou sekce plánování a správy radioelektrického spektra Ministerstva pro hospodářský rozvoj Itálie Evou Spinou a zástupci telekomunikačních společností. Představitelé ministerstev si vyměnili zkušenosti s pokrokem v zavádění nových technologií 5G a DVB-T2. Vzájemně se informovali o problematice, včetně technických a finančních aspektů, na telekomunikačních trzích v ČR, kde působí tři operátoři a v Itálii, kam nedávno vstoupil čtvrtý operátor - společnost Iliad Italia - díky čemuž se podařilo snížit ceny tarifů a mobilních dat.

Ředitelka Ministerstva Eva Spina zmínila, že Itálie spustila pilotní projekt pro experimentální zavedení sítí 5G do 5 italských měst. Jsou jimi Milán, zemětřesením postižená Aquila a toskánské Prato, jihoitalské Bari a Matera. V Akčním plánu Evropská komise vyzvala členské země, aby vytipovaly alespoň jedno město, kde by technologie 5G vyzkoušely.  V pěti italských městech jsou zdarma poskytnuty frekvence. Zainteresovaní operátoři tak mohou představit své projekty a vytvořit nové obchodní příležitosti pro místní obyvatele a podnikatele. Do projektu jsou zapojeny univerzity, výzkumné ústavy, malé a střední podniky, start-upy, veřejná správa a místní samospráva. Projekty budou následně hodnoceny, nejen z pohledu infrastrukturální připravenosti, ale i z pohledu kvality poskytovaných služeb s využitím technologií páté generace.