italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Římě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Očko v Itálii projednal možnosti bilaterální spolupráce v inovacích

Ve dnech 18. - 19.7. 2019 se uskutečnila v Římě v pořadí již druhá návštěva náměstka ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petra Očka. Náměstek navázal na předchozí návštěvu, během které diskutoval s představiteli italského Ministerstva pro hospodářský rozvoj o zavádění digitalizace a budování infrastruktury pro inovativní technologie.

V rámci programu, na jehož organizaci se podílelo rovněž Velvyslanectví ČR v Itálii, navštívil náměstek  město l´Aquila, kde jsou testovány sítě a služby páté generace. L´Aquila je jedním z pěti italských měst, vybraných Ministerstvem hospodářského rozvoje Itálie pro vývoj a testování těchto revolučních technologií, které přinesou inovativní a efektivní služby jak občanům, tak obchodu a průmyslu. V rámci své intenzivní pracovní cesty náměstka Očka zajímaly konkrétní možnosti budoucí česko-italské spolupráce v oblasti inovací a digitalizace. O tom jednal s náměstkem zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce Manliem di Stefanem, s náměstkem Ministerstva hospodářského rozvoje Itálie Andreou Cioffim, poradcem místopředsedy vlády Italské republiky pro komunikace a digitální inovace Matteem Bellezzou a s představiteli italského telekomunikačního úřadu AGCOM.

V živé diskusi nabídl náměstek hospodářského rozvoje Andrea Cioffi řadu rad a doporučení pro zavádění sítí 5. generace a testování v praxi, ale i pro řešení situace s drahými mobilními daty v České republice. Na italském příkladu je velmi inspirující, jakým způsobem došlo k rozdělení frekvencí Ministerstvem pro hospodářský rozvoj Itálie, což zvýšilo konkurenci mezi mobilními operátory a snížilo ceny služeb a mobilních dat pro občany. Příkladná je spolupráce státní správy, samosprávy, výzkumných institucí, mobilních operátorů, inkubátorů, startupů a dalších subjektů, které vytvářejí potřebný inovativní ekosystém pro využití sítí 5. generace v praxi. Tento model funguje v Itálii nejen v zemětřesením postižené l´Aquile, ale i v Pratu, dále v severoitalském Miláně či v jihoitalských městech Bari a Matera. Tedy napříč celou Itálií v městech různé velikosti s různorodými problémy, jež potřebují specifická řešení. Strategickými cílovými oblastmi je nejen automobilový průmysl, ale i oblast zdraví, bezpečnost nebo uchování a rozvoj kulturního bohatství. Oba náměstci se na společném jednání dohodli na zintenzivnění vzájemné spolupráce s aspektem na R&D, přičemž oblast umělé inteligence hraje prioritní roli v obou zemích.

V průběhu dalších jednání následovala odborná diskuse s poradcem místopředsedy vlády Di Maia, s Dr. Marcem Bellezzou, expertem v oblasti komunikací a digitalizace. A poté se zástupci italského telekomunikačního úřadu AGCOM. Diskuse byla zacílená na výměnu zkušeností s rozdělením spektra frekvencí pro mobilní operátory a 5G a na konstruktivní spolupráci. Na okraj své návštěvy se náměstek Očko setkal rovněž s představiteli mobilních operátorů - zástupci hlavních hráčů na italském trhu, aby získal přehled o jejich investičních strategiích do technologického rozvoje sítí a o možnostech zajištění levných a kvalitních služeb pro občany.