italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bilaterální obchod ČR s Itálií je i nadále na vzestupu

Bilaterální obchod s Itálií překonal (poosmé v řadě od r. 2012) v roce 2019 rekord ve výši obratu a znovu překročil hranici 13 mld. Eur. Od roku 2006 trvá pozitivní saldo obchodní bilance ČR. Itálie je 6. nejvýznamnější obchodní partner ČR. Podíl exportu z ČR dosáhl v roce 2019 hodnoty 6,7 mld. Eur. 
 

Itálie, je osmou největší ekonomikou světa a třetí nejsilnější ekonomikou Eurozóny. Přes několik nepřehlédnutelně globálních firem, hrají ve zdejším hospodářství významnou roli malé a střední firmy a řada z nich představuje špičky ve svém oboru. Země také patří mezi prvních pět států světa s přebytkem průmyslové výroby přes 100 mld. USD. 

Na obou stranách obchodní výměny jsou nejzastoupenějším prvkem dopravní prostředky a automobilový průmysl. Z ČR se vedle automobilů a motorových vozidel jako traktor, autobusy a jejich součásti, vyváží také reaktory a kotle, přístroje el. záznamu, reprodukce zvuku a TV obrazu, stroje automatizovaného zpracování dat, tabákové výrobky, výrobky ze železa a oceli, plasty, optické přístroje, sklo, papír a papírenské výrobky a potravinářské výrobky. ČR je zároveň jednou z mála zemí světa, která si s Itálií dlouhodobě udržuje pozitivní obchodní bilanci. 

Jedna třetina HDP Itálie i obchodní výměny má původ v severních regionech. Postavení průmyslové velmoci je ukotveno v řadě odvětví. Itálie je lídrem farmaceutického průmyslu a zdravotních zařízení, kdy v rámci EU drží s objemem výroby 31, 2 mld. a exportem v hodnotě 25 mld. Eur první příčku. Je také na jednom z předních míst na světě ve využívání průmyslových robotů. Automobilka Fiat zaměstnává 60 000 lidí a její závody a značky vyprodukovaly v roce 2019 830 tisíc vozů. Své výsadní postavení dále posiluje plánovanou fúzí s PSA Group, která by se měla dokončit na začátku r. 2021, kdy na trhu vzniká čtvrtý největší výrobce vozidel s tržní hodnotou téměř 50 mld. USD, který ročně prodá 8,7 mil. aut.

V procentním vyjádření (přepočítáno v Eurech) rostl meziročně obrat o 1,75%, což je údaj nižší než v předchozím roce, kdy růst dosáhl 3,2%. Celkový objem vývozu z ČR do IT dosáhl hodnoty 6,76 mld. Eur a meziročně růst své tempo zvolnil. Český vývoz velmi mírně poklesl (v absolutních číslech o cca 130 mil. Eur) oproti dovozu z Itálie, který dosáhl objemu 6,47 mld. Eur. Nicméně bylo potvrzeno pokračování (již od r. 2006) pozitivního salda obchodní bilance, které se lehce zvýšilo na 212 mil EUR.