italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Public Domain Pictures
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Plánované tendry na správu a údržbu vodních elektráren v Lombardii představují příležitosti pro české firmy

Lombardie urychluje liberalizaci správy a údržby vodních elektráren a připravuje vypsání prvních tendrů. Podle zpráv ekonomického deníku Il Sole 24 Ore by první tři tendry měly odstartovat již před koncem roku 2022, i když byl původně stanoven termín na červenec 2024. Počet tendrů by se měl pohybovat kolem dvaceti.
 

Lombardie je oblastí, kde se soustřeďuje většina národní výroby elektřiny z vodních elektráren (25 % celkové výroby). V oblastech Valtellina a Valcamonica je soustředěno kolem 70 zařízení. A právě zde již vypršelo 20 koncesí. Ty, jejichž platnost již skončila, spravují společnosti A2a (7), Edison (10) a Italgen (3). Platnost těch, které spravuje společnost Enel, vyprší v roce 2029. Elektrárny představují dohromady hodnotu ve výši 15 miliard euro. Záměrem není privatizace. Majetek zůstane ve veřejných rukou a správa a údržba vodních elektráren budou zajištěny smluvně.

Budoucí koncesionáři, ať již italští nebo evropští, budou spravovat a starat se o údržbu elektráren po dobu 30 až 40 let. Ve výjimečných případech i 50 let v závislosti na navržených zdrojích.

Copasir (Parlamentní výbor pro bezpečnost země) považuje vodní energii za zdroj strategického významu. Především proto, že se jedná o energii vyráběnou z italských zásob, která může v případě rozvoje pomoci snížit závislost na dovozu pro uspokojení národních potřeb: v současné době je závislost na dovozu velmi vysoká, více než 75 %.

Vodní energie je v Národním integrovaném plánu v oblasti energetiky a klimatu (PNIEC) definována jako strategická s ohledem na dosažení emisních cílů pro roky 2030 a 2050, které znamenají transformaci energetického mixu. Na rozdíl od obnovitelných zdrojů s přerušovanou výrobou, jako jsou větrné a solární elektrárny, je modulovatelná a může zaručit úroveň skladování prostřednictvím přečerpávání, čímž se zvyšuje stabilita elektrické sítě. Do budoucna lze vodní energii využít také k výrobě zeleného vodíku: "čistého" paliva, které může pomoci dekarbonizovat těžký průmysl a dopravu.

Příležitosti se skýtají především pro české firmy z oblasti vodního hospodářství, energetiky, životního prostředí a průmyslu. Tendry budou vypisovány na provoz vodních elektráren, nicméně doporučujeme sledovat webové stránky vypisovaných tendrů rovněž výrobcům turbín,  technologických a dalších zařízení pro vodní elektrárny. Pro získání více informací ohledně plánovaných tendrů se můžete obrátit na ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Itálii, email: commerce_rome@mzv.cz.

Andrea Nimmerfrohová, ekonomický specialista,Velvyslanectví ČR v Římě