italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přeshraniční pohyb zboží do Itálie zůstává bez omezení

Přeshraniční pohyb zboží do Itálie byl po dobu pandemie bez omezení a zůstává tedy volný i od 3. června, kdy se otevřely regiony a hranice Itálie. Řidiči nákladních vozidel jsou povinni i nadále dodržovat sanitárně bezpečnostní opatření proti šíření viru Covid-19 či omezení, která se mohou lišit podle regionů. Při manipulaci s nákladem a v uzavřených prostorách musí do odvolání používat roušky, je nařízen odstup jednoho metru při komunikaci s dalšími osobami. Do vybavení vozu byly zařazeny gumové rukavice a antibakteriální gel.  Přepravní doklady by měly být v elektronické podobě.  
Kamiónová přeprava na území Itálie o italských svátcích a v neděli je povolena na základě nařízení Ministerstva dopravy Itálie až do odvolání. 

Přeshraniční pohyb zboží do Itálie a mezi italskými regiony je bez omezení. Všechny silniční hraniční přechody jsou otevřené. Platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup minimálně 1 metr a více (liší se dle regionů), pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky v uzavřených prostorách. Porušení je pokutováno. Veřejnost má k dispozici nepřetržitou informační linku na čísle 1500.

Podle nařízení z 8. 10. 2020 jsou při příjezdu do Itálie povinné testy PCR pro všechny přijíždějící z České republiky, Velké Británie, Nizozemska, Belgie, Španělska, a Francie. Karanténa do obdržení negativního výsledku testu. Testy mohou mít turisté a vracející se Italové už ze zemí příjezdu ne starší 72 hodin, nebo jim budou provedeny rychlotesty na letištích (výsledky do půl hodiny) nebo se mají nahlásit příslušnému zdravotnímu středisku a vyčkat v domácí izolaci odebrání testu v následujících 48 hodinách.

TRANSIT: Pro české občany v transitu přes Itálii - transit přes Itálii je možný pokud cestujete individuálně (ne veřejnou dopravou) a pokud váš transit nepřekročí 36 hodin na italském území. Pokud je tranzit přes letiště, nesmíte toto opustit do odletu do cílové země.

Pokud nejsou rychlotesty na letištích k dispozici: cestující z České republiky, Velké Británie, Nizozemska, Belgie, Španělska a Francie se musí nahlásit příslušné ASL (zdravotní středisko) a objednat si test (přes drive in - autem dojede na odběr testu, pokud nemůže autem, řeší svou situaci přímo s ASL) a do obdržení výsledků je v domácí izolaci (2-3 dny).

Výjimky z povinnosti karantény a testu Covid-19:

  • pro posádky dopravních a přepravních prostředků
  • pracovníky, kteří mají oprávnění od kompetentních zdravotních orgánů
  • účastníky sportovních akcí a veletrhů

Vstup a tranzit Itálií bez povinnosti karantény a testu Covid-19 je umožněn osobám (pokud nepobývali nebo neprojížděli za posledních 14 dnů zeměmi, pro něž je zakázán vstup** v následujících případech:

  • pobyt v Itálii z prokázaných nezbytných důvodů do 120 hodin
  • průjezd Itálií do 36 hodin
  • občanům a rezidentům států a území*, kteří vstupují do Itálie z prokazatelných pracovních důvodů;
  • zdravotnický personál z pracovních důvodů
  • přeshraniční pracovníci
  • pracovníci firem a společností, které mají pobočky v Itálii s pobytem do 120 hodin
  • zaměstnanci zastupitelských úřadů a mezinárodních organizací a EU, vojenský personál

Hygienická opatření pro autodopravce

Negativní test na Covid-19 pro autodopravce není vyžadován. Řidiči nákladních vozidel musí při vjezdu a na území Itálie  používat individuální prostředky ochrany jako roušky, dezinfekční prostředky, rukavice. Jsou povinni dodržovat sanitárně bezpečnostní opatření proti šíření viru Covid-19 či omezení, která se mohou lišit podle regionů. Při manipulaci s nákladem v uzavřených prostorách musí používat roušky, je nařízen odstup jednoho metru při komunikaci s dalšími osobami. Do vybavení vozu byly zařazeny gumové rukavice a antibakteriální gel.  Přepravní doklady by měly být v elektronické podobě.