italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vývoj léků a vakcíny na koronavirus

Itálie testuje dostupné léky, vyvíjí vakcínu a používá sierologické testy k okamžité identifikaci protilátek. Automatizované řízení diagnostického procesu umožní laboratořím zpracovávat až 170 vzorků za hodinu. Nemocnice San Matteo Pavia vyvinula sierologický test s názvem Diasorin.

Do vývoje vakcíny byla zapojena výpočetní technika Cresco6, kterou dalo k dispozici Italské výzkumné centrum ENEA. Superpočítač, zařazený do prestižního žebříčku 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, je schopen provádět až 1,4 miliónů miliard operací za sekundu. Cresco6 umožnil identifikovat dvě sloučeniny, z nichž jedna je komerčně dostupná. Po této první fázi strukturního vývoje získaných sloučenin nyní počítač pracuje na identifikaci optimální molekulární struktury možného specifického antivirového léčiva proti Covid-19. Do výzkumu se mohou zapojit i zahraniční výzkumní pracovníci ze soukromých i státních institucí. 

Na vývoji vakcíny Sars-Cov2 pracuje rovněž italská firma Takis. Povolení k jejímu testování na zvířatech vydalo Ministerstvo zdravotnictví a v případě pozitivních výsledků by se tato vakcína mohla začít testovat na podzim na lidech. Vakcína byla získána z fragmentu genetického materiálu viru a je založena na technologii zvané elektroporace, která spočívá v injekci do svalu, po které následuje velmi krátký elektrický impuls, který usnadňuje vstup vakcíny do buněk a aktivuje imunitní systém. První testy provedené v laboratoři naznačují, že je schopen vyvolat silnou reakci imunitního systému. 

Joint venture Jenner Institute Oxford a italské společnosti Advent bude testovat na konci dubna vakcínu v Anglii na vzorku 550 dobrovolníků, pokud se osvědčí, bude k dispozici v září. Firma Kedrion pracuje na vývoji terapie za použití plazmy. Startupová firma Hyris finalizuje výrobu testů na zjištění kontaminace koronavirem v rámci pracovního prostředí.