italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Římě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomenutí 85. výročí narození prvního prezidenta České republiky Václava Havla

Letos v říjnu by Václav Havel oslavil 85. narozeniny a v prosinci tomu bude deset let, co celý svět zasáhla zpráva o jeho odchodu. Byl proslulým spisovatelem, významným disidentem řadu let vězněným za svou neúnavnou angažovanost při obraně lidských práv, prezidentem Československa a České republiky, který zasloužil o mezinárodní postavení, prestiž a autoritu naší země ve světě

Zároveň se Havel cítil být občanem celého světa a stal se příkladem státníka, který usiloval o větší porozumění mezi rozdílnými kulturami a náboženstvími a o důstojné soužití obyvatel na Zemi. Jeho duchovní odkaz pro další generace spočívá například v myšlence, že svoboda je hodnotou, které stojí za to přinášet oběti, v poznání, v čem tkví síla bezmocných, a ve víře v ideál pravdy a lásky. Václav Havel byl především člověk, který zůstával věrný zásadám slušnosti, dokázal soucítit s ostatními a na sebe se díval se vzácným darem sebeironie. A proto se mu dostalo uznání, přátelství a lásky od významných představitelů duchovního, politického a kulturního života napříč kontinenty – Itálii a Maltu nevyjímaje.
Velvyslanectví České republiky v Římě si 85. výročí narození prezidenta Havla připomnělo realizací mezinárodního projektu „Reading Havel“ vytvořeného Knihovnou V. Havla v Praze. Vybraný úryvek z Havlova díla dnes natočila paní velvyslankyně Hana Hubáčková a renomovaná italská spisovatelka Melanie G. Mazzucco. Havlův odkaz si velvyslankyně připomněla i se zahraničně-politickou expertkou a poslankyní italské Demokratické strany Liou Quartapelle.

Vzpomínka na V. Havla vytvořená jeho dlouholetým kolegou I. Šilhavým: Just a Perfect Day with Václav Havel - YouTube.

Galerie


Připomenutí 85. výročí narození prvního prezidenta České republiky Václava