italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k alarmu v dětských autosedačkách

Dětské autosedačky musí být v Itálii vybaveny alarmem pouze pro rezidenty v Itálii, nebo musí být v autě s cizí SPZ řízeném italským rezidentem, tj. osobou přihlášenou k pobytu v Itálii.

V Itálii dne 7.11.2019 vstoupila v platnost novela silničního zákona, která vyžaduje instalaci alarmu v autosedačkách pro děti mladší čtyř let (zákon z 1.10.2018 č. 117 – zavedení povinnosti instalace zařízení pro prevenci opuštění dítěte v uzavřeném automobilu).

Alarm má upozornit řidiče, pokud by se dítě samo odepnulo nebo pokud by mělo zůstat opuštěno v uzavřeném autě. Jedná se o reakci na tragické případy zapomenutých dětí roztržitými rodiči. Zákon počítá se sankcemi ve výši od 83-333 Eur a odebráním pěti bodů z řidičského průkazu. Zákon tuto povinnost ukládá pouze rezidentním řidičům, kteří jsou přihlášeni v Itálii, neměl by se tudíž vztahovat na turisty.

Problémem je nyní nedostatečný počet zařízení k dispozici (zákon by se měl týkat 1,8 milionu dětí, zatímco již vybavených autosedaček má být do Vánoc pouhých 250 tisíc; na jiný typ senzorů se čeká i měsíc) a proto vznikla politická debata o možnosti odkladu sankcí za nedodržení zákona o 120 dní, tj. do března 2020.

 

child seat flickr.com

child seat flickr.com