italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Novela zákona o silničním provozu - platná od 10.11.2021

Zpřísnění a pokuty za přestupky v silničním provozu - upozornění pro občany.

Upozorňujeme české občany na nové změny italského zákona o silničním provozu platné od 10/11/2021: zákaz používání mobilu při řízení nově zahrnuje i smartphony, notebooky a obdobná zařízení (pokuta až 661 euro, v případě opakování přestupku pozastavení řidičského průkazu), tvrdý postih za parkování na místech vyhrazených pro invalidy, pro těhotné ženy a rodiče dětí do 2 let označené růžovými čárami (pokuta až 672 eur a odebrání 6 bodů), povinnost přednosti chodcům nejen na přechodu ale i těm, kteří se chystají vstoupit na přechod, u motocyklu povinnost helmy u pasažéra  jakéhokoliv věku (pokuta pasažéra i řidiče až 332 eur), zákaz vyhazování odpadků z okénka vozidla (pokuta až 866 eur), od 6 do 22 hod. max. délka stání elektrických aut u nabíjecího stojanu 1 hodina, zákaz sexuálně orientované či diskriminační reklamy na vozidle.

Změna pravidel pro elektrické koloběžky: limit věku řidiče je 14 let, osoby mladší 18-ti let musí mít helmu. Je zakázáno převážet zavazadla, pasažéry nebo zvířata. Max. dovolená rychlost je 20 km/h v obytné zóně a 6 km/h v pěší zóně se zákazem jízdy a parkování na chodníku (pokuta až 250 eur). Je zakázáno řízení v protisměru. Půl hodiny po setmění a v noci je povinné řídit s reflexní vestou nebo reflexními popruhy (pokuta přes 100 Eur).

Řidiče kamionové dopravy upozorňujeme na změny v limitech celkové povolené hmotnosti nákladních vozidel a tahačů: u 5 náprav se zavádí limit 72 tun a snižuje se limit u 6-ti a více členných náprav na 86 tun (dřívější limit 108 tun u těchto náprav byl zrušen). Hmotnostní limity u ostatních druhů náprav zůstaly zachovány.