italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příjezdy do Itálie

(Archivní článek, platnost skončena 25.05.2021.)

Pozor!!! Zpřísnění podmínek. S účinností od 10. 12. platí pro cestující z ČR a většiny evropských států povinnost zajistit si před vstupem do Itálie negativní Covid-test (výtěrem z nosohltanu)  ne starší než 48 hodin, pokud se chtějí vyhnout karanténě. Pro cestující z ČR dosud platila povinnost negativního Covid testu, ne staršího 72 hodin, nebo jeho absolvování po příjezdu do Itálie. Od 21. prosince do 6. ledna bude pro všechny osoby vstupující do Itálie zavedena povinná čtrnáctidenní karanténa (s výjimkami).  Ustanovení o povinné karanténě i výjimkách se budou vztahovat i na období po 6.1. 2021 (nejméně do 15.1.) v případech, kdy bude chtít do Itálie vstoupit osoba, která pobývala v jedné ze zemí kategorie C (ČR a většina evropských států) v období od 21.12. do 6.1. jeden či více dnů. 
  

Testy mají být PCR (molekulární) nebo na protilátky provedený výtěrem z nosohltanu  ne starší než 72 hodin.

Italské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že podle vládního nařízení článku 5 bod 3 platí, že všichni občané přijíždějící z ČR, s testem či bez, jsou povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione a místo pobytu")

Do 9. 12. lze testy případně vykonat až po příjezdu tam, kde je to možné, na letištích, v drive in - testování z auta, v přístavech nebo na hranicích.

Když nelze absolvovat test po příjezdu, je cestující povinen nahlásit se příslušnému zdravotnímu středisku (ASL) a vyčkat v domácí izolaci odebrání testu v následujících 48 hodinách. Do doby výsledku zůstává v domácí izolaci.

Poznámka ZÚ k praxi: zdravotní střediska bývají přeplněna, nutno počítat i s delší časovou lhůtou (i týden na sjednání odběru). Zaměstnanci středisek hovoří převážně pouze italsky.

Na základě nesčetných dotazů občanů doporučujeme absolvovat test na Covid-19 již v České republice. Mnozí občané si neuvědomují, že pokud test vykonají až v Itálii vystavují se riziku pozitivního výsledku na Covid-19 a následné povinné domácí izolace v Itálii, která potrvá do doby uplynutí nařízené lhůty pro izolaci (cca týden, rozhodne zdravotní středisko), poté budou provedeny, s odstupem nezbytných časových lhůt, další dva testy. Pokud tyto dva následující testy budou negativní, občan se bude moci vrátit domů, ale při pozitivním výsledku i jednoho z těchto testů se procedura opakuje. Váš nucený pobyt se tak může prodloužit na 3 a více týdnů. Domácí izolaci a pobyt si hradí občan sám. Doporučujeme zařídit si dostatek finančních prostředků.

Testování funguje na římských letištích Ciampino, Fiumicino, na milánském letišti Malpensa, zatímco dle dostupných informací letiště v Bergamu a Bari přímo na letišti testy nedisponují. Sicílie umožňuje testování na letištích v Palermu, Catanii, Trapani a Comiso.

POZOR! Od 10. 12. začne pro cestující z ČR a většiny evropských států (států kategorie C na italském seznamu) platit povinnost zajistit si před vstupem do Itálie negativní Covid-test (výtěrem z nosohltanu)  ne starší než 48 hodin, pokud se budou chtít vyhnout karanténě. Od 21. 12. do 6. 1. bude pro všechny osoby vstupující do Itálie zavedena povinná čtrnáctidenní karanténa. Výjimky z karantény jsou připuštěny v případě nezbytnosti u důvodů, jejichž výčet obsahuje ustanovení čl. 6 odst. 1 nařízení z 3. prosince 2020 (například práce, zdraví, studium, či absolutní urgence).  Ustanovení o povinné karanténě i výjimkách se budou vztahovat i na období po 6.1. 2021 (nejméně do 15.1.) v případech, kdy bude chtít do Itálie vstoupit osoba, která pobývala v jedné ze zemí kategorie C v období od 21.12. do 6.1. jeden či více dnů. Shodné platí i tehdy, pokud se jednalo o pouhý (minimálně jednodenní) tranzit přes některý z těchto států. 

Doplňujeme, že po celé Itálii platí povinné nošení roušek ve vnitřních i vnějších prostorách - za porušení nařízení je stanovena pokuta v rozmezí 400-1000 Eur.

 

Jsou umožněny výjimky z požadavku testu a karantény:

Vstup a tranzit Itálií bez povinnosti karantény a testu Covid-19 je umožněn v následujících případech těm, kteří nevykazují žádný ze symptomů nákazy virem COVID-19:

  1. vstup do Itálie z prokazatelně nezbytných důvodů (práce, zdraví, urgentní záležitost) s pobytem do 120 hodin
  2. průjezd Itálií do 36 hodin ve vlastním voze (z důvodu izolace od ostatních)
  3. zdravotnický personál z pracovních důvodů
  4. přeshraniční pracovníci
  5. zaměstnanci společností a institucí, které mají sídlo či pobočku v Itálii, pro prokazatelně nezbytné cesty do zahraničí, které nepřekročí 120 hodin
  6. zaměstnanci zastupitelských úřadů a mezinárodních organizací a EU, vojenský personál
  7. žáci a studenti, kteří dojíždějí minimálně jednou týdně na studia v jiném státě než je stát jejich obvyklého bydliště
  8. posádky dopravních a přepravních prostředků 
  9. cestující z tzv. Covid-testovaných letů

 

Ministerstvo zdravotnictví Itálie nás informovalo, že povinnost testů není limitována věkem (tzn. zahrnuje i malé děti).

 

Skupiny zemí a další podrobnosti k výjimkám naleznete na stránkách italského Ministerstva zahraničních věcí:

https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html

 

Podrobné informace k povinnostem a opatřením při cestování do Itálie a zpět do ČR naleznete zde:

https://edit.mzv.cz/preview/153265-1-MZV/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html