italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příjezdy do Itálie

Od 8.10. platí pro přijíždějící z ČR povinnost prokázat se negativním PCR testem na Covid-19.

Testy mají být PCR (molekulární) nebo na protilátky provedený výtěrem z nosohltanu  ne starší než 72 hodin.

Italské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že podle vládního nařízení článku 5 bod 3 platí, že všichni občané přijíždějící z ČR, s testem či bez, jsou povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione a místo pobytu")

Testy lze případně vykonat až po příjezdu tam, kde je to možné, na letištích, v drive in - testování z auta, v přístavech nebo na hranicích.

Když nelze absolvovat test po příjezdu, je cestující povinen nahlásit se příslušnému zdravotnímu středisku (ASL) a vyčkat v domácí izolaci odebrání testu v následujících 48 hodinách. Do doby výsledku zůstává v domácí izolaci.

Poznámka ZÚ k praxi: zdravotní střediska bývají přeplněna, nutno počítat i s delší časovou lhůtou (i týden na sjednání odběru). Zaměstnanci středisek hovoří převážně pouze italsky.

Na základě nesčetných dotazů občanů doporučujeme absolvovat test na Covid-19 již v České republice. Mnozí občané si neuvědomují, že pokud test vykonají až v Itálii vystavují se riziku pozitivního výsledku na Covid-19 a následné povinné domácí izolace v Itálii, která potrvá do doby uplynutí nařízené lhůty pro izolaci (cca týden, rozhodne zdravotní středisko), poté budou provedeny, s odstupem nezbytných časových lhůt, další dva testy. Pokud tyto dva následující testy budou negativní, občan se bude moci vrátit domů, ale při pozitivním výsledku i jednoho z těchto testů se procedura opakuje. Váš nucený pobyt se tak může prodloužit na 3 a více týdnů. Domácí izolaci a pobyt si hradí občan sám. Doporučujeme zařídit si dostatek finančních prostředků.

Testování funguje na římských letištích Ciampino, Fiumicino, na milánském letišti Malpensa, zatímco dle dostupných informací letiště v Bergamu a Bari přímo na letišti testy nedisponují. Sicílie umožňuje testování na letištích v Palermu, Catanii, Trapani a Comiso.

Doplňujeme, že po celé Itálii platí povinné noušení roušek ve vnitřních i vnějších prostorách - za porušení nařízení je stanovena pokuta v rozmezí 400-1000 Eur.

Jsou umožněny výjimky z požadavku testu:

Vstup a tranzit Itálií bez povinnosti karantény a testu Covid-19 je umožněn v následujících případech těm, kteří nepobývali nebo neprojížděli v posledních 14 dnech zeměmi ze skupiny F (viz odkaz níže) a nevykazují žádný ze symptomů nákazy virem COVID-19:

  1. vstup do Itálie z prokazatelně nezbytných důvodů (práce, zdraví, urgentní záležitost) s pobytem do 120 hodin
  2. průjezd Itálií do 36 hodin ve vlastním voze (z důvodu izolace od ostatních)
  3. zdravotnický personál z pracovních důvodů
  4. přeshraniční pracovníci
  5. zaměstnanci společností a institucí, které mají sídlo či pobočku v Itálii, pro prokazatelně nezbytné cesty do zahraničí, které nepřekročí 120 hodin
  6. zaměstnanci zastupitelských úřadů a mezinárodních organizací a EU, vojenský personál
  7. žáci a studenti, kteří dojíždějí minimálně jednou týdně na studia v jiném státě než je stát jejich obvyklého bydliště
  8. posádky dopravních a přepravních prostředků (u této kategorie se neuplatňuje podmínka zákazu pobytu či průjezdu zemí ze skupiny F)

 

Ministerstvo zdravotnictví Itálie nás informovalo, že povinnost testů není limitována věkem (tzn. zahrnuje i malé děti).

 

Skupiny zemí a další podrobnosti k výjimkám naleznete na stránkách italského Ministerstva zahraničních věcí:

https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html

 

Podrobné informace k povinnostem a opatřením při cestování do Itálie a zpět do ČR naleznete zde:

https://edit.mzv.cz/preview/153265-1-MZV/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html