italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění před letní turistickou sezónou

Několik stručných upozornění cestujícím do Itálie.

Itálie je velice oblíbenou turistickou destinací a dle italských cestovních agentur bude léto 2018 zvláště turisticky vytížené. Aby čeští turisté v Itálii strávili krásnou dovolenou plnou pouze příjemných zážitků, si dovolujeme zveřejnit několik poznatků. Konzulární oddělení zastupitelského úřadu v Římě řeší velký počet udělených pokut, zabavených vozidel a řidičských průkazů, nehody, i smrtelné; a statisticky každý třetí den okradeného českého turistu. Bohužel registrujeme nezanedbatelný počet úmrtí českých občanů na území Itálie.

V případech okradení a ztráty cestovního dokladu je nutno brát v úvahu, že ve dnech pracovního volna nejsou honorární konzulové povinni občanům náhradní cestovní doklad vystavit. Pro cestující autem si dovolujeme upozornit na nutnost dodržovat dopravní předpisy.  Přestupky jsou trestány vysokými pokutami, zadržením vozidla i odebráním řidičského průkazu. Dbejte zvýšené opatrnosti při řízení i vystupování z vozidla kvůli velkému počtu motocyklů a skútrů. Velké komplikace v případě zájezdu způsobuje nedodržení odpočinkové doby řidičů. Dále je nutno si uvědomit, že řada pojištění nehradí náklady za léčbu úrazu, k němuž došlo pod vlivem alkoholu. Z důvodu možných zemětřesení a jiných přírodních katastrof i lidmi způsobených krizových situací, např. požárů, doporučujeme registraci v aplikaci DROZD https://drozd.mzv.cz/. V místě pobytu dbejte doporučení úřadů.

Mimo jiných náležitostí na cesty, mj. plného cestovního pojištění či registrace v systému DROZD, doporučujeme mít kopie dokladů a minimálně dvě platební karty uložené na různých místech; mít uloženy – nejen v mobilu – kontakty na rodinné příslušníky, přátele a známé, kteří by byli schopni poskytnout finanční pomoc v případě nouze a čísla pro zablokování platební karty. Zkuste se připravit na eventualitu, jak byste se zachovali, kdyby se některá z nepříjemností stala právě vám.

Několik stručných opatření proti krádeži:

- nezbytností je zvýšená obezřetnost při prohlídce památek a návštěvě turistických míst a v dopravních prostředcích, dávat si pozor zejména na náhlé shluky lidí a tlačenici, při nastupování a vystupování do dopravního prostředku,

- nenosit pohromadě osobní doklady a všechny peníze; ženy by měly kabelku nosit před sebou a v případech „náhlé“ tlačenice si ji přidržovat, muži by si nikdy neměli dávat peněženku a doklady do zadních kapes kalhot; nespouštějte svá osobní zavazadla ani příruční tašku z dohledu, pozorujte okolí


- cenné předměty (zlato, videokamera, fotoaparát apod.) nevystavovat příliš na veřejnosti,

- NIKDY si ve vozidle nenechávat věci, byť by šlo o prázdnou tašku – přitáhne nežádoucí pozornost (kterou už přitahuje samotná zahraniční značka auta),

 - na plážích neopouštět své osobní věci (množí se případy okradených turistů, kteří se „jen“ chtěli vykoupat a nechali si věci bez dozoru v autě nebo na pláži – důsledky jsou potom velice nepříjemné). Informujte se, zdali si na pláži lze pronajmout skříňku s klíčkem na osobní věci.

 

Cestování autem

- na silnicích mimo obydlená centra jsou vozidla povinna mít během jízdy zapnuta potkávací světla, pro jednostopá vozidla tato povinnost platí i v obydlených centrech,

- doporučujeme jezdit defensivně, kontrolovat reakce ostatních řidičů a účastníků silničního provozu (a to i když dle pravidel máte přednost), ve městech a letoviscích počítat s množstvím skútrů z obou stran vozidla a jejich nepředvídatelné pohyby, na dálnicích pozor na náhlé kolony, které se tvoří před sjezdy, a to i ve vzdálenosti přes deset kilometrů od sjezdu, doporučujeme kontrolovat situaci i daleko před vozidlem, pozor na náhlá zpomalování místních řidičů při předjíždění kamiónů v levém pruhu.

 

 

 

Pro podrobnější informace a užitečné rady na cesty viz článek Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům na https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/italie/cestovani/other.html nebo konzultujte stránky ZÚ, konzulární informace, Rady na cesty na https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/dokumenty/index.html.