italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Množí se případy - opakované upozornění pro profesionální řidiče a dopravce v Itálii – mezinárodní nákladní list CMR

Na co si dát pozor a jak postupovat v případě udělení pokuty a zadržení vozidla

Případy pokutovaných profesionálních řidičů kamionů, kteří nemají přesně a správně vyplněn doklad CMR nebo mají zákonem požadované údaje v jiné části dokladu, např. v jiném řádku, jsou v Itálii velice časté. Doporučujeme řidiče pro správné vyplnění CMR řádně dopravcem proškolit.

Italská policie za výšeuvedený nedostatek uděluje vysokou pokutu v řádech tisíců Eur a zabavuje vozidlo na tři měsíce. Způsobí tím dopravci nemalé potíže a náklady. Upozorňujeme, že úloha konzulárního oddělení zastupitelského úřadu je v těchto případech velice omezená a spočívá zejména v předávání informací včetně odkazu na seznam právních zástupců pro Itálii, kteří ovládají italský a český jazyk na webových stránkách našeho úřadu. Dle italských zákonů odvolání proti udělené pokutě nad 1100 Eur musí být podáno prostřednictvím právního zástupce.

Jediným opravným prostředkem, který nám byl mnohokrát potvrzen i rozhovory s policií, je podání odvolání proti udělení pokuty, načež musí rozhodnout soud. Odvolání lze podat u místně příslušné prefektury nebo u smírčího soudu.

Jak postupovat v případě udělení pokuty:

Často se jedná o nedodržení zákona o autodopravě č. 298/1974 čl. 46 ter a čl. 207 Silničního zákona (č. 285/1992).

Prostřednictvím advokáta (zapsaného v italské advokátní komoře, viz seznam ZÚ Řím) podat v co nejkratší lhůtě odvolání proti přestupku u smírčího soudce (Giudice di Pace). Smírčí soudce má pravomoc dočasně pozastavit výkon trestu, tj. kamion by mohl být uvolněn již v řádu několika týdnů (záleží na místě pokuty, zpravidla čím větší město, tím delší lhůta), zatímco aktuálně vozidlo musí stát 90 dnů. Při této urgentní instanci není trest dočasně aplikován. Při pochybnostech o správnosti udělení pokuty doporučujeme před rozhovorem s advokátem nepodepisovat protokol a rovněž neplatit kauci. Ne vždy totiž tzv. kauce znamená uvolnění vozidla k jízdě, zde záleží na tom, jaký článek zákona byl porušen.

Odvolání adresované prefektovi, které policie doporučuje, se ze zkušeností místních právníků nesetkávají s úspěchem a lhůty jsou zde podstatně delší (pět let). Prefekt nemá rovněž možnost použít formuli pozastavení trestu.

Rovněž doporučujeme řidiče vybavit dostatečnou finanční částkou (karta i hotovost) tak, aby se při zabavení vozidla na dálnici neocitl v nouzi.

Doporučujeme také, aby řidiči při odpočinku v Itálii dbali zvýšené opatrnosti na své finanční prostředky a doklady.

 

Odkazy na zákony:

https://rivistatir.it/3105-2/

http://www.edizionieuropee.it/LAW/HTML/53/zn93_11_011.html#_ART46_

https://www.gazzettaufficiale.it/dettaglio/codici/strada/222_0_1;jsessionid=Brl9BpoL0cQGQeMlwSbXBQ__.ntc-as2-guri2b