italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování - Česká republika a Malta

AKTUALIZACE: Malta je od 19.7. zařazena mezi země s vysokým rizikem nákazy (červená). Podmínky návratu do ČR viz kapitola 5.

Malta na stránkách ministerstva zdravotnictví upozorňuje, že cestovní opatření podléhají změnám a mohou se lišit vůči jednotlivým zemím. Proto doporučujeme konzultovat odkazy v kapitole 1.

Od 14. července 2021 mohou na Maltu cestovat pouze osoby s očkovacím certifikátem ( z Malty, EU, VB, USA, SAE, TR, Srbska, Gibraltaru a Normanských ostrovů (Jersey a Guernsey), prokazujícím ukončení očkování a uplynutí nejméně 14 dní od poslední dávky. Od tohoto data jsou rovněž uzavřeny jazykové školy.
Počínaje dnem 9.8. přejdou všechny maltské školy opět na výuku ve třídách. Stalo se tak po dohodě mezi Asociací maltských jazykových škol a místním ministerstvem zdravotnictví. V praxi to znamená, že maltské školy sice nesmí přijímat nové studenty, ale pouze ty, kteří zrušili svoje kurzy v důsledku uzavření škol dne 14.7. Tito studenti mohou svoje objednávky na kurzy obnovit v jiných termínech, výuka bude probíhat dle standardních pravidel. Podmínkou ke vstupu na Maltu ale zůstává očkovací certifikát, prokazující ukončení očkování a uplynutí nejméně 14 dní od poslední dávky.


Osoby, které nemohou podstoupit očkování ze zdravotních důvodů (zahrnuto i těhotenství) - vždy ale nutno doložit potvrzením, někdy též e-mailem, musí mít test PCR provedený do 72hodin před vstupem na Maltu - podrobnosti zde: https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx

Děti a mládež: do 5 let mohou cestovat s očkovanými rodiči bez omezení, tj. bez testů,  od 5-11 let musí mít PCR test do 72h, od 12 let a více musí mít očkovací certifikát (pokud jej nemají, musí mít test PCR 72h a podstoupit karanténu).

Nově: Sicílie od 16. července do 1. září požaduje po cestujících z Malty test PCR.
 

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ MALTY

POZOR: Od středy 14. července 2021 mohou na Maltu cestovat pouze osoby s očkovacím certifikátem ( z Malty, EU, VB, USA, SAE, TR, Srbska, Gibraltaru a Normanských ostrovů (Jersey a Guernsey)), prokazujícím ukončení očkovacího cyklu před alespoň 14 dny (u dvoudávkového schématu počítáno až od druhé dávky!).

Všichni cestující si musí před cestou vyplnit Eu PLF formulář link zde: https://app.euplf.eu/#/ .

Očkování musí být provedeno vakcínou uznanou EMA  a musí být kompletně ukončen očkovací cyklus, od nějž musí uplynout lhůta 14 dní. Uznávané vakcíny jsou:  Comirnaty [Pfizer], Jannsen [Johnson & Johnson], Spikevax [Moderna], Vaxzevria [AstraZeneca]).

Děti a mládež: do 5 let mohou cestovat s očkovanými rodiči bez omezení, tj. bez testů,  od 5-11 let musí mít PCR test, od 12 let a více musí mít očkovací certifikát (pokud jej nemají, musí mít test PCR 72h a podstoupit 14 denní karanténu).

Od 14.7. Malta zavřela jazykové školy. Počínaje dnem 9.8. přejdou všechny maltské školy opět na výuku ve třídách, podrobnosti v kapitole 3.

V případě pochybností doporučujeme vaše doklady ověřit s vašim dopravcem.

Země cestovního koridoru a země s rizikem a podmínky vstupu podrobně - doporučujeme prostudovat zvláště letíte-li přes jiné země:

https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx

Cestující by negativní výsledek testu nebo EU certifikát měli ukázat před vstupem do letadla, pokud se tímto neprokáží, bude jim odmítnuta služba.

Pokud cestující přijíždí ze zemí označených Maltou jako bezpečné, ale bude jim naměřena teplota, budou podrobeni testu. 

 

Po obnovení cestování na Maltu doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jimi. Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nadále trvá a že pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou dvoutýdenní karanténou v případě kontaktu s nakaženou osobou, nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, která může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.

 

Občan, který se setká s osobou nakaženou, nebo má sám podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) má informovat orgány tzv. Covid Helpline na čísle 111 nebo mailem na covid19health@gov.mt, kde obdrží další pokyny. Turista, u něhož bude zjištěna nákaza Covidem, bude  vyzván k  domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude maltskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci (i na hotelech) si občan hradí sám.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.

2. DOPRAVA

Doprava na Maltu již funguje na komerční bázi, tak jako přeprava mezi ostrovy.

 

3. OPATŘENÍ PLATNÁ NA ÚZEMÍ MALTY

OD 14.7. se uzavírají jazykové školy.

Počínaje dnem 9.8. přejdou všechny maltské školy opět na výuku ve třídách. Stalo se tak po dohodě mezi Asociací maltských jazykových škol a místním ministerstvem zdravotnictví. V praxi to znamená, že maltské školy sice nesmí přijímat nové studenty, ale pouze ty, kteří zrušili svoje kurzy v důsledku uzavření škol dne 14.7. Tito studenti mohou svoje objednávky na kurzy obnovit v jiných termínech, výuka bude probíhat dle standardních pravidel. Podmínkou ke vstupu na Maltu ale zůstává očkovací certifikát, prokazující ukončení očkování a uplynutí nejméně 14 dní od poslední dávky.
 

Dochází ke zhoršení epidemiologické situace na MT a vláda dne 9.7. přijímá nová omezující opatření. - budeme aktualizovat

Otevřely se bary a tzv. kazini (tzn. tradiční kluby), otevřela se i kina a divadla, počet družících se osob (nežijících ve stejné domácnosti) stoupnul na šest. Od 1. 6. jsou otevřely a od 14.7. se zavřely populární maltské jazykové školy. Pro turisty je důležité i zrušení povinnosti nosit roušku na plážích a u bazénů – vláda MT nošení roušky i u bazénů a na pláži nadále doporučuje, její nenošení v indikovaných místech nicméně nebude sankcionováno.
Mezi stávající opatření, resp. uvolnění, patří následující:  restaurace a občerstvení mohou zůstat otevřené až do půlnoci, otevřely se bazény (do 20 hod.) a posilovny. Lze provozovat kolektivní sporty.  Jsou otevřeny všechny obchody, fungují trhy (venkovní) a byly zrušeny cestovní restrikce mezi Maltou a Gozem.
Od 1. 7. nemusí plně naočkované osoby ve venkovních prostorech nosit ochranu úst a nosu, a to ani v přítomnosti další (jedné) plně očkované osoby.
Od 5. 7. se budou moct konat akce „na sezení“ pro 100 osob, od 19. 7. pro 150 a 2. 8. pro 200 sedících, ovšem přístupné pouze plně naočkovaným (děti pod 12 let a těhotné ženy s platným negativním testem).
 

Nošení ochranných roušek zůstává povinné v uzavřených prostorách (obchody, veřejná doprava, úřady apod.). Nadále nejsou povolena veřejná shromáždění.


Z povinnosti nosit roušku ve všech veřejných prostorách i na otevřených prostranstvích jsou vyňaty pouze děti mladší tří let, lidé trpící dýchacími obtížemi, sportující (jogging, jízda na kole), hovořící s lidmi, kteří závisí na odezírání z úst.

Informace ke karanténě na stránkách MZdr https://deputyprimeminister.gov.mt/en/Pages/health.aspx
Pro informace ohledně karantény lze využít email na adresu quarantine.covid19@gov.mt​.​
 

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Statistika vývoje viz. covid-19-infographics.aspx

Ministerstvo zahraničí Malty https://foreignandeu.gov.mt/en/Government/Pages/COVID-19-Info.aspx

 

 

5. NÁVRAT DO ČR 

Malta je od 19.7. zařazena mezi země s vysokým rizikem nákazy (červená). 

Podmínky jsou upraveny ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví. Jejich výklad je k dispozici na stránce Ministertsva zahraničí.

POZOR - od 9. července platí nové podmínky pro návrat a testování, viz zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

 

 Pro testování na Maltě:

Na antigenní test se lze  objednat on-line buď kdekoliv na Maltě, test nesmí být starší 48 hod.:

 

https://rapidscreeningmalta.com/?gclid=Cj0KCQjwxdSHBhCdARIsAG6zhlXQz_XhIyv-27H1Uba88E8zOIpxfqebSV0rbN2edxu64VNmalbPrxkaAvs9EALw_wcB

 

  1. nebo rovněž on-line na  Maltském mez. letišti před odletem:

 

https://www.swabbingmalta.com/

 

ZÚ Řím informuje, že od 1.7. – 31.8. 2021 bude na Maltě působit konzulární jednatelství.

 

Malta – Konzulární jednatelství Sliema

Adresa: Appartment 30, Hillside, Triq Sant´Antnin,  SLM3023 Sliema

Telefon: +356 99 62 63 73

E-mail:  malta@mzv.cz

Časový posun: 0h

Provozní hodiny úřadu: po, út, čt, pá – 9.00-12.00; středa 14.00-17.00

Poznámka: KJ je v provozu během letní turistické sezóny od 1.7. – 31.8. 2021

Call centrum Ministerstva zahraničních věcí ČR pro cestování do zahraničí: +420 222 264 222 (08. – 16.00 hod v pracovní dny)