česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České vystěhovalectví do Chile

V celé historii přišlo do Chile z území dnešní České a Slovenské republiky na dva tisíce osob.

České vystěhovalectví do Chile je relativně pozdního data a nebylo ve srovnání např. s Brazílií nebo se sousední Argentinou nikdy zvlášť intenzívní, a to především kvůli geografické odlehlosti země na „odvráceném“ tichomořském pobřeží amerického kontinentu a navíc za hřebenem vysokých And, které dodnes představují značnou překážku i pro moderní pozemní dopravu. Největší vystěhovalecké vlny z českých zemí proběhly ve druhé polovině 19. století (Němci z Čech a Moravy  jako součást velké a chilskou vládou organizované německé kolonizace), dále pak před druhou světovou válkou (především židovští spoluobčané na útěku před Hitlerem a potom také zakladatelé Baťovy továrny v Chile) a nakonec v letech 1948 - 1950 (poúnorová politická emigrace). V ostatních obdobích byla emigrace z bývalého Československa mizivá – např. v Chile téměř chybí Češi a Slováci přišedší v důsledku srpnových událostí 1968. Podle odhadů bývalého velvyslance ČR v Chile Jiřího Jiránka, který soustavnému studiu českých a slovenských stop v Chile věnoval plné čtyři roky, přišlo do Chile v celé historii na dva tisíce osob z území dnešní České a Slovenské republiky.

První zmínky o organizovaných aktivitách českých a slovenských krajanů v Chile sahají do let 1941 - 1944, kdy v Santiagu de Chile působilo Československé národní sdružení. Dnes se většina aktivních osob z řad krajanů sdružuje v krajanském spolku nesoucím název "Chilsko-český kroužek", který ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Chile vyvíjí každoročně řadu společných aktivit.

Bližší informace o historii českého a slovenského přistěhovalectví do Chile, o Chilsko-českém spolku jakož i jeho aktivitách najdete v dalších podkapitolách (viz menu na levé straně obrazovky).