česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vydání knihy o významném českém krajanovi Benediktu Kociánovi

Krajanský spolek Círculo chileno-checo (CCC) ve spolupráci s velvyslanectvím uspořádal dne 26.4.2014 v prostorách velvyslanectví společenskou akci při příležitosti vydání knihy Benedicto Kocian – un maestro del deporte (B.K. - mistr sportu).

Zcela nově vydanou knihu uvedli její autorka Ana María Kocian/ová, dcera Benedikta Kociána a dlouholetá předsedkyně CCC,  obsah knihy zasadil ve svém výkladu do širších historických souvislostí člen vedení CCC Rafael Rincón. Promítaly se dokumentární filmy o sokolských sletech a spartakiádách. Setkání se zúčastnilo 60 členů spolku, pamětníků činnosti Benedikta Kociána a chilských sportovních činitelů.

Představení knihy

Představení knihy

Benedikt (Benedicto) Kocián (1891 Tišnov – 1965 Praha) patřil ve své době k nejvýznamnějším českým krajanům v Chile. Nadšený sportovec a sokol přišel do Argentiny v r. 1912 a ihned se zapojil do sokolských spolků a tělovýchovných aktivit; pracoval především pro Young Men's Christian Association. V r. 1919 ho YMCA vyslala do Chile.

B. Kocián přinesl do Chile několik sportovních odvětví, především volejbal, basketbal a gymnastiku; např. vůbec první volejbalové utkání v Chile se odehrálo v r. 1919 ve Valparaísu pod jeho vedením. Od r. 1934 byl též ústřední postavou institutu Vida Sana (Zdravý život), který byl založen na sokolských myšlenkách a několik desítek let se věnoval tělovýchovné činnosti především mezi mládeží v Santiagu. Jeho aktivity zasahovaly do výchovy mládeže (včetně skautské činnosti), boje proti alkoholismu a do charitativní oblasti (péče o opuštěné děti a děti z velmi nuzných poměrů). Ve třicátých letech byl Kocián též předsedou Chilské gymnastické federace a Chilské asociace košíkové a odbíjené a později místopředsedou Nejvyšší rady hromadných sportů. Chilská vláda ho vyznamenala mj. Čestným řádem Bernarda O’Higginse.

B. Kocián byl vedle tělesné výchovy a sportu mimořádně aktivní i v krajanském životě: mj. v září 1939 založil vůbec první krajanský spolek v Chile, Československé sjednocení. Udržoval též čilé kontakty s vlastí, např. byl čestným hostem 1., 2. a 3. československé spartakiády (1955, 1960 a 1965). Během svého pobytu v Praze v r. 1965 náhle zemřel. Jeho manželka Marie Kudrnová-Kociánová za něho převzala symbolické klíče od hlavního města Prahy.

Výpravná kniha obsahuje množství dobových fotografií a dokumentace činnosti Benedikta Kociána (kopie novinových článků, výpovědi pamětníků).

Zájemci o knihu nechť prosím kontaktují Círculo Chileno-Checo.

Benedikt Kocián