česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyznamenání pro profesora Hanuše Steina

Dne 20. dubna 2022 obdržel Hanuš Stein, profesor na Universidad de Chile, kde působí na hudební fakultě a několik desetiletí vychovává operní pěvce, Medaili Rektora Juvenala Hernándeze Jaqueho. Na slavnostním ceremoniálu, který se konal v Čestném sále Chilské univerzity, předal rektor Ennio Vivaldi medaili rektora Juvenala Hernándeze dvěma laureátům za rok 2021: profesoru Filozofické fakulty Chilské univerzity Hanuši Steinovi v kategorii Umění, literatura a humanitní vědy a Dr. Humbertu Reyesovi, emeritnímu profesorovi této univerzity v kategorii Věda a technika.
 

Při přebírání medaile profesor Stein zhodnotil svůj život od narození přes nástup fašismu v Československu, útěk rodiny do Latinské Ameriky a následný odchod z Chile kvůli diktatuře. "Umění - a v našem případě hudba - má svou hodnotu a je jedním z největších bohatství lidstva. Spolu se všemi uměleckými projevy je důležitým faktorem pro uvědomění člověka. Velikost a krása umění podněcuje člověka ke vzpouře proti všemu, co ho utlačuje, je faktorem emancipace a rozvoje směrem k lidské podstatě. Ten je obsahem mé pedagogické práce a doufám, že je blízký duchu, který charakterizuje tuto univerzitu," řekl.

Toto ocenění se uděluje bývalým studentům a pedagogům, kteří prokázali vynikající služby Chilské univerzitě a zemi při výkonu svých profesních povinností. Medaile byla zřízena univerzitním dekretem v roce 1983. Datum jejího vzniku se shodoval s oslavou 50. výročí jmenování profesora Juvenala Hernándeze rektorem Chilské univerzity. Samotná medaile je oceněním humanistického ducha a etické ideologie, kterou ztělesňovala bývalá nejvyšší univerzitní autorita.

Galerie


Vyznamenání pro profesora Hanuše Steina