česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český výzkumník Pavel Pavel v Chile

Pavel Pavel, známý především svými experimenty přispívajícími k objasnění stěhování soch moai, pobýval v únoru v Santiagu a na Velikonočním ostrově.

Velvyslanectví ČR v Santiagu uspořádalo dne 6. února 2016 v prostorách velvyslanectví přednášku Ing. Pavla Pavla věnovanou především tématu jeho účasti na archeologické expedici Thora Heyerdahla, od níž letos uplyne 30 let. Pan Pavel hovořil o historii ostrova a jeho kultury a zaměřil se na nejviditelnější část dědictví zaniklé ostrovní civilizace, obří sochy moai. Vyprávěl dále o záhadě jejich stěhování a svých experimentech v 80. letech, z nichž vzešla jedna z obecně přijímaných teorií vysvětlující pohyb soch. Přednáška zahrnovala i původní fotografickou dokumentaci jeho účasti na expedici norského výzkumníka Thora Heyerdahla v r. 1986.

Přednášku doplnila ukázka tradičních tanců z Velikonočního ostrova, kterou předvedla sl. Nicole Burger; tance se učila od místních obyvatel během svého dvouletého pobytu na ostrově.

Večer, kterého se účastnilo asi 60 zájemců především z řad krajanské komunity, obsahoval i hudební překvapení – krátké vystoupení houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, který se zastavil v Santiagu cestou z hudebního festivalu v jihochilském městě Frutillar.

Akce měla mezi účastníky velmi pozitivní ohlas.

Pavel Pavel pak následující týden odcestoval společně s velvyslancem Josefem Rychtarem na několikadenní návštěvu Velikonočního ostrova, kde proběhla vzpomínková akce na jeho spolupráci s Thorem Heyerdahlem v roce 1986. Oba se setkali s guvernérkou ostrova Melanie Carolina Hotu Hey a starostou Hanga Roa Pedrem Edmundsem Paoa, stejně jako s několika dalšími místními experty z oborů archeologie a antropologie. Pavel Pavel uspořádal přednášku o svých výzkumech na ostrově a zážitcích ze svých předchozích osmi cest a na významných lokalitách ostrova podal odborný komentář. Zúčastnil se rovněž ceremoniálu zvolení královny ostrova jako reprezentantky v oblasti kulturních tradic místních obyvatel. S pomocí velvyslance se podařilo získat povolení k výstupu nad lokalitu Rano Raraku, kde zdokumentoval otvory ve skále, jejichž původ není zcela objasněn.

Na setkání s guvernérkou i starostou ostrova proběhla diskuze s velvyslancem, který registroval návrhy na uskutečnění společných projektů, jež by zdůraznily výjimečné vztahy, které má Česká republika s Velikonočním ostrovem. ČR je dosud jediná země, jejíž hlava státu tento ostrov oficiálně navštívila (Václav Havel v roce 1996) a díky ing. Pavlovi zde dobře znají Českou republiku, stejně tak, jako řada českých turistů každoročně na ostrov zavítá. Představitelé ostrova projevili zájem o kulturní výměnu a uvítali by vystoupení některého českého umělce na ostrově. Rozhovor se rovněž dotkl zájmu ostrovanů o pomoc při zajišťování pitné vody a elektrické energie, které je na ostrově nedostatek. Se zájmem přijali informaci velvyslance o reforestačních programech, které na latinskoamerickém kontinentu provádějí čeští experti. Všichni účastníci diskuze se shodli na širokém potenciálu spolupráce mezi oběma národy.

Pavel Pavel, velvyslanec Josef Rychtar, tlumočnice Karla Alvarezová

Pavel Pavel, velvyslanec Josef Rychtar, tlumočnice Karla Alvarezová

Zahájení přednášky

Zahájení přednášky

Pavel Pavel, tlumočnice Karla Alvarezová

Pavel Pavel, tlumočnice Karla Alvarezová

Přednáška Pavla Pavla na velvyslanectví

Přednáška Pavla Pavla na velvyslanectví

Pavel Pavel, Santiago 2016

Pavel Pavel, Santiago 2016

Pavel Pavel, Josef Rychtar, Jaroslav Svěcený na velvyslanectví

Pavel Pavel, Josef Rychtar, Jaroslav Svěcený na velvyslanectví