česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace ke vstupu do Chile v souvislosti s COVID-19

1/ Vycestování z České republiky:

V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 28. ledna 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, kterým se dále zpřísňují podmínky volného pohybu na území ČR, upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html


2/ Vstup na území a tranzit"

Jediným místem pro vstup cizinců na území Chile je od 23.11.2020 mezinárodní letiště v Santiagu de Chile. Všechny ostatní hraniční přechody letecké i pozemní zůstávají pro cizince i nadále uzavřeny.

V současnosti platí, že pro vstup na území Chile musí každý cestovatel:

1/ předložit platný negativní PCR test na covid19 - ne starší než 72 hodin při nástupu do letadla letícího do Chile;

2/ vyplnit čestné prohlášení (jakási obdoba mezinárodního zdravotního průkazu) www.c19.cl

3/ vyplnit formulář (elektronicky) týkající se „pobytu na území po dobu 14 dnů“: https://www.teck.com/media/Formulario-de-seguimiento-de-contactos-COVID-19.pdf

4/ mít uzavřené zdravotní pojištění včetně pojištění, které zahrnuje krytí nákladů spojené s léčením na covid19 

5/ podstoupit po příletu povinnou 10 denní karanténu s tím, že po 7 dnech je možné požádat o provedení PCR testu https://covid19.who.int/table. Do obdržení negativního výsledku je žadatel povinen setrvat v karanténě

Od 22.12.2020 platí zákaz vstupu osob, které v posledních 14 dnech pobývaly na území Velké Británie (UK), jakož i zákaz přímých letů do/z UK. Občané a rezidenti, kteří v posledních 14 dnech pobývali v UK, musí po návratu do Chile nastoupit do povinné 14 denní karantény.

V případě, že se v  daném leteckém spojení  do Chile vyskytne osoba, která je nositelem britské mutace viru Covid-19, musí všichni pasažéři bez výjimky do 14 denní karantény.

Do Chile mohou přicestovat rodinní příslušnici chilských občanů nebo těch osob, které mají trvalý pobyt na území Chile, a páry, které mají podepsanou dohodu o společném soužití druh-družka (Acuerdo Union Civil). Dále je za určitých podmínek umožněn i vstup osobám za účelem podnikání. Veškeré bližší informace jsou uvedeny na stránkách MZV Chile: Servicios Consulares del Ministerio de Relaciones Exteriores:  https://serviciosconsulares.cl/

Další detailní informace je možné získat na stránkách Ministerstva zdravotnictví Chile: https://saludresponde.minsal.cl/preguntas-frecuentes-viajeros-extranjeros/#vel1

3/ Doprava:

Doprava omezena v důsledku zákazu nočního vycházení (platné od 22:00 hod. do 05:00 hod.). V průběhu dne doprava ve městech funguje bez omezení. Mezi městy a provinciemi je pohyb omezený v závislosti na stupni plánu „paso a paso“, který je k dispozici na www.minsal.cl.

4/ Opatření:

Opatření se mění průběžně v závislosti na stupni, ve kterém se nachází konkrétní regiony. Od 4.2.2021 přechází Metropolitní region ze stupně 2 do  stupně 3, čímž končí povinnost dodržování karantény o víkendech.

5/ Odkazy na místní instituce:

Bližší informace je možné získat na MZV Chile
: Unidad de Emergencias Consulares: https://chilevacontigo.gob.cl, tel: +56 2282 4056, 4947,4576 nebo na Ministerstvu zdravotnictví, Ministerio de Salud Chile ( Minsal) : www.chileatiende.gob.cl, tel: 600 360 7777