česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Katastrofální vlna požárů zachvátila 6 regionů Chile

Vlna veder v kombinaci se silným větrem způsobila v Chile sérii požárů, která zachvátila již šest regionů (územních celků) ve střední části země, převážně na jih od Santiaga (viz mapa). Upozorňujeme turisty cestující do Chile, aby zvážili trasu svých cest, protože na významné části území jsou v mnoha místech kvůli požárům uzavřeny silnice. Přírodní parky všeho druhu v oblasti od okolí Santiaga na jih až po oblast Los Ríos jsou až do odvolání uzavřeny.

Podle chilské organizace pro boj se živelnými pohromami (ONEMI), podle správy lesních porostů a národních parků (CONAF) a chilských sdělovacích prostředů požáry až dosud zničily během jednoho týdne zemědělské plochy v hodnotě přesahující 300 milionů USD. Mj. shořelo více než 100 vinic v oblasti Údolí Maule, které je jednou z nejkvalitnějších vinorodých oblastí Chile. Škody na lesních porostech dosud nelze vyčíslit.

V mnoha městech a obcích centrálního Chile a jižně od Santiaga požáry natolik kontaminovaly ovzduší, že to představuje vážnou hrozbu pro zdraví. CONAF informoval, že v postižených oblastech byly dočasně uzavřeny přírodní parky. Přehled uzavřených parků:
http://www.conaf.cl/cierre-de-parques-nacionales/

Požáry lesních kultur jsou v Chile v letním období dosti obvyklé a přispívá k nim skutečnost, že ve významné části země byly původní smíšené lesní kultury nahrazeny monokulturami borovic a eukalyptů, které jsou náchylné k rychlému vznícení a snadno se v nich šíří požáry. Nicméně tato vlna požárů je chilskými úřady označována za obzvláště ničivou a nebezpečnou.

požáry v Chile

požáry v Chile