česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Miloslav Stašek na politických konzultacích v Chile

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek vedl dne 12. 2. 2019 v Santiagu de Chile politické konzultace s náměstkem ministra zahraničí Chilské republiky Patriciem Torresem.

Jednání byla zaměřena nejen na bilaterální vztahy obou zemí, ale i na spolupráci na mezinárodní úrovni. Oba partneři hodnotili vzájemné vztahy jako vynikající s výrazným potenciálem rozvoje vzájemné spolupráce v oblasti obchodu, životního prostředí, kultury, školství, vědy a výzkumu. „Vhodnou platformou a zejména pak dalším impulsem intenzifikace vzájemných vztahů by mohla být plánovaná návštěva ministra zahraničí R. Ampuera v ČR“, uvedl státní tajemník Stašek a předal svému chilskému partnerovi zvací dopis pro chilského ministra zahraničí od ministra Petříčka.

Oba partneři si vzájemně vyměnili své pozice stran aktuálního dění ve Venezuele. Předmětem jednání byl negociací modernizace asociační dohody EU-Chile, vzájemná podpora kandidatur do mezinárodních organizací a spolupráce Diplomatických akademií obou ministerstev zahraničí. Chilská strana zajímala i o systém podpory pro-exportních aktivit ze strany státu a moderní postupy ČR, resp. MZV v oblasti ekonomické diplomacie včetně přípravy ekonomických diplomatů. Obě strany mají zájem o rozvoj ekonomické a obchodní spolupráce. Zajímavé příležitosti lze spatřovat i v obranném sektoru a exportu zbrojní produkce. V tomto kontextu česká strana vyjádřila zájem o návštěvu chilského ministra obrany v ČR.

Na závěr státní tajemník Stašek pozval chilské zástupce vč. podnikatelských subjektů na MSV 2019 do Brna a přislíbil plnou podporu při organizaci jejich B2B jednání, workshopů a seminářů v rámci Českého exportního domu.