česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Petr Fiala se v Chile zúčastnil inaugurace mezinárodní observatoře ALMA

Ministr Petra Fiala, jeho náměstek Tomáš Hruda a ředitelka kabinetu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR Petra Fojtíková se dne 13. března 2013 zúčastnili v doprovodu velvyslance Zdeňka Kubánka inaugurace mezinárodní observatoře ALMA (Atacama Large Millimeter Array).

ALMA byla vybudována v chilské poušti Atacama mezivládní organizací European Southern Observatory (ESO), jíž je ČR aktivní členskou zemí. V současné době představuje ALMA největší, nejsofistikovanější a nejdražší místo na pozorování vesmíru na světě. Unikátní astronomické zařízení se skládá ze 66 teleskopů o průměru sedm a dvanáct metrů. Astronomové si pro vybudování observatoře vybrali místo s minimálním množstvím vlhkosti v zemské atmosféře a s nízkým světelným znečištěním, což jim usnadňuje provádět přesná měření.

Českou delegaci na místě doplnil delegát ESO prof. Jan Palouš z Akademie věd ČR. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také chilský prezident S. Piňera a představitelé politického, společenského a vědeckého života z Chile i ze zahraničí. Přítomny byly rovněž desítky novinářů.

Součástí dalšího programu ministra Fialy v Chile bylo jednání na ministerstvu školství a se zástupci vedení dvou významných univerzit – veřejné Universidad de Chile a soukromé Universidad Mayor – s nimiž mají české vysoké školy uzavřené dohody o vzájemné spolupráci a o výměně studentů.

dd

ff

gg