česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy státního svátku ČR v Santiagu a návštěva Pavla Pavla v Chile

Dne 28.10. se v prostorách Velvyslanectví ČR v Santiagu uskutečnily oslavy státního svátku ČR spojené se křtem knihy Pavla Pavla o jeho aktivitách na Velikonočním ostrově a spolupráci se slavným norským antropologem Thorem Heyerdahlem. Společenské setkání doprovázel i další kulturní program.
 

V prostorách velvyslanectví se k oslavě státního svátku ČR sešli početní hosté z řad české a česko-chilské komunity, zástupci chilského podnikatelského sektoru a další přátelé ČR. Po slavnostním zahájení na zahradě ambasády a proslovu velvyslance Josefa Rychtara byla slavnostně inaugurována kniha Pavla Pavla Rapa Nui – El Hombre que Hizo Andar los Moai. Jedná se o první španělský překlad knihy Rapa Nui – Jak chodily sochy moai na Velikonočním ostrově, který popisuje autorovy zážitky z doby, kdy společně se slavným norským antropologem Thorem Heyerdahlem v praxi prokazoval svou teorii o způsobu stěhování soch moai. Knihu vydalo chilské nakladatelství Rapa Nui Press, jejíž ředitel Eduardo Ruiz-Tagle měl podobně jako Pavel Pavel ke zúčastněným krátký projev o její historii a obsahu. Kniha byla vydána v součinnosti s naším úřadem jako součást kulturních aktivit velvyslanectví.

Dalším bodem kulturního programu bylo pásmo českých a chilských lidových tanců v provedení členů krajanského spolku Círculo chileno–checo. Krojovaní tanečníci předvedli kvapík, polku, valčík a chilský národní tanec cueca. Atmosféru dotvořilo čepované pivo Slavia, které vaří z českých surovin a za použití českých receptů dvě členky naší krajanské komunity v Santiagu, a typické pokrmy české kuchyně. Odhadem se oslav, které proběhly v důstojném a přátelském prostředí, zúčastnilo okolo 180 přátel ČR, kteří se rozcházeli dlouho po půlnoci. Čeští krajané, kteří se dostavili v hojném počtu, vysoce oceňovali přínos akce tohoto druhu pro udržení sounáležitosti se zemí svých předků i pro seznámení se se zcela novými přírůstky do řad české komunity v Chile.

Pavel Pavel využil svého pobytu v Chile k několika jednáním s odborníky na problematiku kultury dávných obyvatel Velikonočního ostrova z několika chilských muzeí a Rady pro národní památky Chile při místním Ministerstvu školství. Své chilské partnery mj. informoval o přípravách filmového festivalu Tourfilm 2015, který bude mít Velikonoční ostrov jako své hlavní téma.

Pan Pavel dále navštívil i Muzeum archeologie a historie Francisco Fonck ve městě Viňa del Mar, které má z chilských muzeí nejrozsáhlejší sbírku artefaktů z ostrova a před nímž dokonce stojí originál sochy moai, jedné z mála, které byly kdy z ostrova odvezeny.

 

001 Úvodní slovo velvyslance Josefa Rychtara, hovořit budou Pavel Pavel a Eduardo Ruiz-Tagle

002 hosté všech věkových skupin naslouchají pozorně

003 přípitek na zdar prvního španělského překladu knihy Rapa Nui - Jak chodily sochy moai na Velikonočním ostrově

004 připraveno je pohoštění, pivo Slavia v provedení světlém i tmavém

005 a připravena je i další část kulturního programu

006 radostné české tance s okamžiky dynamickými..

007 .. i statickými

008 velvyslanec Josef Rychtar, Maestra Cervecera neboli mistryně sládková Monika Dvořáková, vydavatel Eduardo Ruiz Tagle, výzkumník, technik a spisovatel Pavel Pavel, nová kniha a stará kultura Rapa Nui

009 Maestra Cervecera Lucie Drahošová a spokojení hosté