česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pořad Daniela Dobiáše k 600. výročí upálení Mistra Jana Husa

Dne 10. března se prostorách velvyslanectví uskutečnilo představení českého skladatele a klavíristy Daniela Dobiáše věnované životu a odkazu Mistra Jana Husa.

Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile společně s krajanským spolkem Círculo Chileno Checo uspořádalo dne 10. března 2015 v prostorách velvyslanectví hudebně-divadelní představení pana Daniela Dobiáše zaměřené na život a myšlenkový odkaz Mistra Jana Husa, od jehož smrti v Kostnici letos uplyne 600 let.

Večer zahájil krátkým proslovem velvyslanec Josef Rychtar, který uvítal přítomné hosty a představil umělce. Představení Daniela Dobiáše obsahovalo kromě studentských písní ze 14. století zhudebněné texty středověkých i novověkých básníků, umělců a myslitelů (William Shakespeare, Thomas More, Niccolo Machiaveli, Garcilaso de la Vega, Michelangelo a další). Zvláštní pozornost byla v pořadu věnována odkazu Mistra Jana Husa pro moderní dobu, především úctě k pravdě, pevnému charakteru a osobní statečnosti. Autor zdůraznil symbolický význam a souvislost upálení Mistra Jana Husa koncem středověku a oběti Jana Palacha v r. 1969.

Daniel Dobiáš zpíval písně v češtině a španělštině, pořad doprovázela mluveným slovem ve španělštině paní Elena Dobiášová. Představení navštívilo kolem 80 hostů všech generací, převážně z řad české a česko-chilské krajanské komunity. Vystoupení mělo velmi pozitivní ohlas.

V malém občerstvení pro hosty nechybělo oblíbené čepované pivo Slavia, které se vaří v Santiagu z českých surovin péčí českých krajanek.

Daniel Dobiáš koncertoval na velvyslanectví v Santiagu v rámci své cesty po jihu Latinské Ameriky, během níž vystoupil též ve třech argentinských městech - Buenos Aires, Mendoze a Santa Fé.
 

zahájení pořadu

 1 - zahájení pořadu

Daniel Dobiáš a posluchači
Daniel Dobiáš a posluchači

2, 3 Daniel Dobiáš a posluchači

předsedkyně CCC Ana María Kocian, Daniel Dobiáš, velvyslanec Josef Rychtar

4 - velvyslanec Josef Rychtar, Daniel Dobiáš, předsedkyně CCC Ana María Kocian