česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přední česká violistka J. Hosprová hrála pro postižené zemětřesením v Chile

Účast přední české violistky Jitky Hosprové ozdobila inaugurační koncert v pořadí již 7. sezóny koncertů klasické hudby organizovaných Universidad Andrés Bello. Výtěžek koncertu byl věnován na rekonstrukci oblastí Chile postižených nedávným ničivým zemětřesením.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Chile zorganizovala chilská Universidad Andrés Bello na neděli 21. března 2010 inaugurační koncert v pořadí již 7. koncertní sezóny klasické hudby, nesoucí tentokrát název "Závan Prahy". Důvodem byla účast přední české violistky Jitky Hosprové, která ve zmíněný večer společně s komorním orchestrem univerzity zahrála skladby G.P. Telemanna a K. Stamitze. Patronát nad akcí kromě samotného velvyslanectví držely i společnosti Maco (distributor vozů Škoda), hotel Novotel a deník El Mercurio. Samotné akce, které se zúčastnila zhruba tisícovka milovníků vážné hudby, využilo Velvyslanectví ČR k představení putovní výstavy "Osobnosti české hudby" věnované A. Dvořákovi, B. Smetanovi a L. Janáčkovi.

O několik dní později zopakovala česká umělkyně velký úspěch též v přímořském letovisku Viňa del Mar, rovněž na půdě Universidad Andrés Bello. Oba koncerty měly mimořádný úspěch a přítomnost půvabné české umělkyně náležitě zaznamenala též místní média (deníky El Mercurio, La Tercera, univerzitní týdeník, a další).

Význam koncertů ještě více narostl tím, že veškerý výtěžek byl poukázán na pomoc jednomu z nejvíce postižených měst jihu Chile při nedávném ničivém zemětřesení, přístavnímu městu Talcahuano.