česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příspěvek ČR k oslavám 200 let nezávislosti Chile aneb Valaši opět v Chile

Ve spolupráci s chilským státem ustavenou Komisí Bicentenario a přáteli valašského folkloru zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Chile sérii vystoupení Valašského orchestru lidových nástrojů. Většina těchto vystoupení se uskutečnila pod hlavičkou české "kulturní ambasády" jako příspěvek k oslavám letošních 200 let chilské nezávislosti.

Rok 2010 je v Chile stejně jako v řadě dalších latinskoamerických zemí rokem oslav 200 let nezávislosti. Chilským státem ustavená Komise Bicentenario (organizační výbor oslav) tak již řadu měsíců předem připravila program především kulturních aktivit, v jejichž rámci vyzvala ke spolupráci i zastupitelské úřady jiných zemí. Konkrétních forem spolupráce se nabízí celá řada, přičemž jednou z nich je též projekt tzv. "kulturních ambasád", tedy kulturních vystoupení zahraničních hudebních či divadelních těles organizovaných a financovaných společně vysílající zemí a zemí přijímající (Chile) v průběhu roku 2010.

Po více než dvou letech tak ve dnech 28. ledna - 8. února 2010 navštívil Chile více než důstojný zástupce ČR, konkrétně valašského folkloru - hudební a taneční soubor Valašský orchestr lidových nástrojů (VOLN). Zatímco v roce 2007 Valaši ve značně omezeném počtu zahráli během velvyslanectvím pořádaných "Dnů České republiky v Chile", tentokrát pod taktovkou Komise Bicentenario dali poznat svůj bohatý folklor obyvatelům severochilského Illapelu, předměstí hlavního města zvaného San Bernardo a jihochilského Chillánu. V případě San Bernarda ozdobilo jejich vystoupení závěrečný večer již 39. ročníku čtyřdenního folklorního festivalu, kterého se kromě ČR zúčastnily též soubory z Argentiny, Mexika a Kolumbie.

Společně se svými velkými kamarády z chilského souboru Villa San Bernardo pak VOLN zahrál a zatancoval i pro členy české krajanské komunity přímo v sídle velvyslanectví. Poslední vystoupení pak zažilo jeden z oblíbených letních víkendových cílů obyvatel chilského hlavního města - San José de Maipo, kde se spoluorganizátorem akce stala sama radnice města.

Ohlasy na všechna vystoupení VOLNu v Chile byly více než pozitivní a potvrdily zájem chilského publika o pro něj exotický středoevropský folklor. Poděkování patří kromě samotných hudebníků a tanečníků též členům chilského souboru Villa San Bernardo a především pak dvěma "zapáleným" Valachům - Z. Zajícovi a J. Tesařovi.