česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Profesor Hanuš Stein převzal od ministra zahraničních věcí cenu Gracias Agit

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek udělil dne 17. června 2016 ve Velkém sále Černínského paláce v Praze ocenění Gratias agit celkem 16 laureátům, mezi nimiž byl i pěvec a hudební pedagog prof. Hanuš Jiří Stein, který žije již déle než 60 let v Chile.

Cenu Gratias agit uděluje ministr zahraničních věcí od roku 1997 krajanům a přátelům České republiky, kteří nezištně prohlubují zájem zahraničí o naší zemi a šíří její dobré jméno ve světě. „Důvěra laureátů Gratias agit v Českou republiku je pro nás obrovský závazek. Zároveň nám dává sílu a energii. Za to jim děkuji“, ocenil nositele ceny při slavnostním předávání ministr Zaorálek.

V rámci předávání cen vystoupil též významný chilský pěvec Javier Arrey, jehož prvním učitelem zpěvu byl právě prof. Hanuš Stein. Panu ministrovi, laureátům a desítkám přítomných hostů předvedl jednu z Dvořákových Biblických písní ve výborné češtině. Vystoupení symbolicky podtrhlo podstatu význam nezištné činnosti českých pedagogů, bohemistů, překladatelů, vědců, podnikatelů, umělců, spisovatelů či sportovců při šíření příznivého obrazu naší země ve světě.

Profesor Hanuš Jiří Stein, pěvec a hudební pedagog, pochází z jižních Čech. Na jaře roku 1939 po německé okupaci odešel s rodiči z Čech; rodina se usadila v Chile. Celý svůj život zasvětil propagaci české hudby, ať už jako pěvec či později jako hudební pedagog. I ve svých téměř 90 letech je stále profesionálně aktivní.

Studoval operní zpěv v Conservatorio Nacional v Santiago. V letech 1966 – 1968 pokračoval ve studiu na Pražské konzervatoři v Praze. Studoval dále zpěv bachovské hudby v Lipsku a alžbětinské hudby v Londýně.

Své první pěvecké vystoupení na veřejnosti absolvoval dne 28. října 1944 v na oslavě státního svátku pořádané Československým národním sdružením v Santiagu. V 50. letech začal profesionálně zpívat na recitálech v sálech, divadlech a školách v celém Chile. Byl spoluzakladatelem a sólistou chilské Národní opery a sólistou nejvýznamnějších chilských orchestrů. Do svých recitálů vždy zahrnoval českou hudbu i české lidové písně. V roce 1966, před odjezdem na studijní pobyt do Prahy, uskutečnil v Chile velké koncertní turné, na němž zpíval pouze repertoár od českých skladatelů 18. – 20. století.

Po vojenském převratu v roce 1973 odešel do exilu do východního Německa, kde působil 7 let na Hochschule für Musik Hanns Eisler. Během tohoto období zpíval na asi 500 koncertech v Československu, obou německých státech, Maďarsku, Rakousku, Nizozemí, Španělsku a v USA; na jejich programu byla zpravidla díla jako Biblické písně (Dvořák), Večerní písně (Smetana) či Nový špalíček (Martinů). V této době vystupoval také společně s loutnistou Jiřím Tichotou (známým ze skupiny Spirituál kvintet).

Počátkem 80. let se vrátil do Chile, kde navázal na svou dřívější pedagogickou činnost na Universidad de Chile. Několikrát nastudoval a dirigoval kantátu Otvírání studánek B. Martinů a výběr z árií a písní z Prodané nevěsty. Spolu s manželkou přeložil do španělštiny a připravil pro jevištní provedení dětskou operu Hanse Krásy Brundibár a hudbu skladatelů – terezínských vězňů. V roce 1996 během návštěvy prezidenta Václava Havla v Chile nastudoval se svými žáky pro koncert na českém velvyslanectví Dvořákovy Moravské dvojzpěvy.

Profesor Hanuš Jiří Stein je nejvýraznější a nejvýznamnější osobností představující českou hudbu v Chile. Neúnavně propaguje českou hudbu nejen v zemi, kde jeho rodina našla druhý domov, ale i v Evropě a Severní Americe. Interpretaci a propagaci české hudby se prof. Stein s nesmírným nadšením věnuje již přes 70 let a i ve svých téměř 90 letech zůstává mimořádně aktivním a vyhledávaným pedagogem největší chilské univerzity.

Gratias Agit

Gratias Agit

Laureáti Gratias Agit

Laureáti Gratias Agit

Pan ministr a prof. Stein při předání Gratias Agit

Pan ministr a prof. Stein při předání Gratias Agit

Pan ministr a prof. Stein

Pan ministr a prof. Stein

Pan ministr a pěvec Javier Arrey

Pan ministr a pěvec Javier Arrey