česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se bude podílet na obnově lesů po požárech v Chile

Chile postihla v lednu a počátkem února 2017 série požárů, která byla podle chilské vlády nejhorší v historii této jihoamerické země. Česká republika patří mezi země, které nyní poskytnou Chile pomoc při nápravě škod způsobených požáry.

Podle informací chilské lesní správy  CONAF bylo v důsledku požárů registrováno 7.471 osob, které přišly o přístřeší a 11 obětí na životech. Bylo zničeno 58.6000 hektarů lesů a zemědělských kultur. Podle chilské vlády škody způsobené požáry dosáhly 350 milionů USD.

Během této živelné pohromy Chile získalo solidární pomoc z mnoha zemí. Mezinárodní pomoc v boji proti ničivé vlně požárů v Chile v lednu a začátkem února 2017 byla rozsáhlá. Hasiče nebo ženisty vyslaly: Argentina, Brazílie, Francie, Japonsko, Kolumbie, Mexiko, Peru, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko a Venezuela. Zastupitelský úřad Santiago de Chile soustavně monitoroval situaci během série požárů v Chile a podílel se na koordinačních aktivitách Delegace Evropské Unie Santiago de Chile. Vzhledem k velkým zkušenostem, které mají při hašení lesních požárů například Španělsko, Portugalsko a Francie, bylo nakonec rozhodnuto, že ČR nebude vysílat tým požárníků. Vláda České republiky však na žádost MZV odsouhlasila částku 3 miliony korun na účast ČR v zalesňování oblastí, které byly v Chile nejvíce postiženy požáry. Nyní Zastupitelský úřad Santiago de Chile vyhledává vhodnou lokalitu, místní partnery a účastníky z ČR, kteří by se chtěli podílet na tomto projektu zalesňování. Uvítáme případné návrhy z ČR.

Během boje proti požárům v Chile také padl jeden neobvyklý mezinárodní rekord. Po 19 dnů se největší světový hasicí letoun SuperTanker B747-400 z USA podílel na hašení nejrozsáhlejší historické série požárů v Chile. SuperTanker shodil na požáry v Chile celkem 2.993.000 litrů vody. SuperTanker rovněž překonal během nasazení v Chile dosavadní světový rekord v objemu tekutiny shozené proti požárům za jeden den. Nový rekord dosažený v Chile činí 508.000 litrů vody na jeden letoun za den. Pomoc SuperTankeru v bojích proti požárům v Chile byla financována ze soukromých zdrojů (rodina Walton a rodina Luksic). Ruská vláda poskytla bezplatně protipožární letoun IL 76, který pojme až 49 tisíc litrů vody a jehož výhodou byla schopnost operovat v nižších letových výškách. Letouny k hašení poskytly rovněž Brazílie a Peru.

 

Zastupitelský úřad Santiago de Chile, obcbodní rada Ondřej Kašina