česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Asociace ACERA připravena pomoci českým firmám v pronikání do Chile

Chilská asociace výrobců obnovitelných energií (ACERA) je připravena poskytovat poradenství a orientaci na chilském trhu pro české firmy. V rámci programu „Landing in Chile“ mohou české firmy kontaktovat ACERA a za relativně nízké poplatky získat velmi cenné poradenství pro úspěšné působení na chilském trhu.

Zastupitelský úřad Santiago de Chile má dlouhodobě dobré zkušenosti ze spolupráce s Chilskou asociací výrobců obnovitelných energií (ACERA). Během úspěšné podnikatelské mise zaměřené na české energetické firmy, která se uskutečnila v rámci projektů ekonomické diplomacie ve dnech 19. až 21. října 2016 za účasti náměstka ministra zahraničních věcí pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martina Tlapy, patřila ACERA k nejaktivnějším partnerům z chilské strany.

Vzhledem ke skutečnosti, že oblast energetiky se nadále v Chile ukazuje jakožto nejvíce perspektivní pro export a investice českých firem, uskutečnil obchodní rada ZÚ Santiago de Chile Ondřej Kašina jednání s výkonným ředitelem ACERA Carlosem Finatem Díazem s cílem identifikovat nové možnosti spolupráce v zájmu českých firem.

Z jednání vyplynulo, že ACERA je momentálně nejvíce dynamickou asociací v Chile v oblasti energetiky. Má 122 členů, které je možno vidět na odkazu: http://www.acera.cl/socios/

ACERA sdružuje chilské a zahraniční firmy vyrábějící energii jakýmkoliv způsobem, který spadá do kategorie obnovitelných energií. V současné době je trh energie v Chile rozdělen více méně paritně na 50 % regulovaných zákazníků a 50 % zákazníků soukromých. Pro tzv. zákazníky regulované se ceny energie odvíjejí z licitací, které organizuje státní instituce Národní komise pro energii (CNE). Ve významné licitaci v srpnu 2016 patřili členové ACERA k jednoznačným vítězům a získali naprostou většinu kontraktů na dlouhodobé budoucí dodávky energie. Dá se předpokládat, že v příštích licitacích budou členové ACERA rovněž dominovat, protože díky zvýšené kapacitě obnovitelných energií mohou nabízet nižší ceny za udržitelných podmínek. Rovněž v případě zákazníků soukromých (doly, podniky, farmy atd.) jsou členové ACERA úspěšní.

 

Následující grafika ukazuje prudký nárůst podílu obnovitelných energií (v Chile uváděny pod zkratkou ERNC) na chilském trhu energie:

 

Rozložení struktury obnovitelných energií v Chile k únoru 2017

 

Výkonný ředitel ACERA Carlos Finat Díaz zdůraznil, že významný je nejen růst instalovaného výkonu obnovitelných energií, ale zejména velké množství projektů, které jsou ve stadiu schvalování a přípravy ke stavbě.

 

Momentální situace je následující (ke konci února 2017):

Druh obnovitelné energie

Již dodává

Ve výstavbě

Schválený projekt

V posuzování

Celkem

Malé a střední hydro (do 20 MW)

600 MW

55 MW

304 MW

124 MW

1082 MW

Větrná energie

1424 MW

230 MW

6875 MW

2123 MW

10653 MW

Sluneční energie

1673 MW

1219 MW

12392 MW

3577 MW

18862 MW

Termosolární

 

110 MW

1292 MW

1515 MW

2917 MW

Geotermická

48 MW

 

70 MW

 

118 MW

Biomasa/Bioplyn

481 MW

 

171 MW

70 MW

722 MW

 

Považujeme za přínosné pro české firmy, které již v Chile působí, i pro firmy, které to zvažují, že prostřednictvím ACERA mohou získat aktuální informace o vývoji nejen na trhu chilské energie, ale rovněž o úctyhodném počtu projektů, které jsou ve výstavbě, ve stadiu schvalování nebo v posuzování.

Nabídka pomoci ACERA pro české firmy

Výkonný ředitel ACERA Carlos Finat Díaz sdělil, že ACERA je připravena poskytovat poradenství a orientaci na chilském trhu pro české firmy. V rámci programu „Landing in Chile“ mohou české firmy kontaktovat ACERA a za relativně nízké poplatky získat velmi cenné poradenství pro úspěšné působení na chilském trhu.

LANDING IN CHILE

ACERA’S SUPPORT SERVICES FOR NEW COMPANIES OR NEWLY ARRIVED TO CHILE

ACERA has thought of those companies that want to start developing NCRE projects in Chile, especially in the foreign ones that don’t have enough knowledge of the country. For them an area of commercial services has been created, which seeks to provide a clearer picture of the country’s energy industry, as well as bringing together new actors with key stakeholders of the sector, through two activities:

- Introductory Session of the Chilean electricity sector.
- Calendar of meetings with interested stakeholders.

Review the details and prices of each service below.

 

Konkrétní podmínky je možno vidět na odkazu: http://www.acera.cl/inicio/6962-2/

Firmy, které mají zájem o tuto službu, mohou kontaktovat ACERA přímo prostřednictvím mailu: Alejandra.manriquez@acera.cl                     

případně prostřednictvím mailu: paula.vicens@acera.cl

 

Ondřej Kašina, Obchodní rada Velvyslanectví České republiky v Chile