česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitost pro české tramvaje v Chile?

V Santiagu de Chile by měly po 60 letech opět jezdit tramvaje!
Nejbohatší čtvrt Santiaga – Las Condes má velký zájem na vybudování tramvajové linky ve své čtvrti. Pilotní projekt by měl mít délku cca 9km, 11 stanic a tramvajová linka by měla spojit Manquehue (Las Condes) a Mall La Dehesa (Lo Barnechea), celková investice představuje 250 mil. USD.

 

Radnice Las Condes se již dlouhodobě zabývá možností zřídit tramvajovou linku a musela učinit řadu kroků, aby vůbec tento záměr mohla prosadit. Dokonce bylo nutné vytvořit pro tento projekt příslušnou legislativu. V současnosti se očekává již „jen“ politická podpora od nové vlády, která by měla vzejít z listopadových voleb. Vzhledem k výraznému růstu počtu obyvatel v této oblasti se podle posledních průzkumů poradenské firmy CKC výstavba tramvajové tratě vyplatí.

Vypsání licitací je plánováno na březen 2018 a doba výstavby odhadována na 2 -3 roky.
Vítěz licitace by měl tramvajovou trať nejen vystavit a vybavit dopravními prostředky, ale také provozovat po dobu 30 let.

Podle starosti čtvrti Las Condes J. Laraína budoucí koncesionář bude muset také garantovat dodržování dojednaných časových intervalů provozu tramvají, dále nové vozy budou vybaveny klimatizací, sedačkami pro tělesně postižené, wi-fi apod.

Pokud se tento renovovaný dopravní prostředek osvědčí, lze počítat s jeho rozšířením i do dalších čtvrtí Santiaga i jiných chilských měst. Prioritu mají města La Serena, Antofagasta a Concepción.

Av. Apoquindo, Las Condes

Av. Apoquindo, Las Condes

Blanka Kovácsová, Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile