česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy na chilském veletrhu vojenské a obranné techniky FIDAE 2018 a workshopu v La Pazu, Bolívii

Veletrh FIDAE, který se letos uskutečnil ve dnech (3.4.-8.42018), je největší a nejvýznamnější akcí svého druhu v  Latinské Americe. České  firmy na něm mohou nabízet své produkty z oblasti vojenské techniky, radiokomunikace, dopravy, ale také možnou spolupráci při výměně vojenských specialistů, techniků, školitelů a v neposlední řadě i spolupráci na sofistikovaném výzkumu a vývoji, např. v oblasti pozemních či bezpilotních letounů atd.. V návaznosti na FIDAE velvyslanectví uspořádalo v hlavním bolivijském městě La Paz, prezentaci českého obranného průmyslu s cílem podpořit místní perspektivní trh.
 

Organizaci veletrhu FIDAE a program zabezpečuje Velitelství vzdušných sil Chile a na základě jeho pozvání se uvedené akce účastnil generál Petr Hromek, zástupce velitele vzdušných sil ČR a v rámci projektu ekonomické diplomacie participovali na jednání zástupci Ministerstva obrany ČR. Organizačně technickou stránku účasti českých firem a české delegace na veletrhu zabezpečovalo velvyslanectví ve spolupráci s kanceláří Czech Trade v Santiagu. Na FIDAE 2018 se prezentovaly zástupci firem Aero Vodochody, Excalibur, Česká zbrojovka CZ, Mesit Aerotrade, GE Aviation, Aircraft Industries, CS-SOFT a.s., RETIA a.s.

Velvyslanectví v průběhu FIDAE 2018 zajistilo jednání pro zástupce ministerstva obrany ČR a zástupce velitele vzdušných sil ČR gen. Hromka s náměstkem ministra obrany Chile Cristianem de la Maza Riquelme a jednání s velitelem vzdušných sil Chile generálem Jorgem Roblesem včetně účasti na společenských akcích.

Faktem je, že jak v průběhu veletrhu, tak i společenských akcí byly české firmy předmětem velkého zájmu ze strany chilských vojenských složek, tak i domácích podnikatelů.

Před ukončením FIDAE 2018 se delegace Ministerstva obrany ČR v doprovodu vv Rychtara spolu se zástupci  firem Aero Vodochody, Ocean Shipping group, Exculibur, CZ, přemístila do Bolívie La Pazu, kde se uskutečnil dne 5.4. 2018 workshop – prezentace českých firem za účasti náměstka ministra obrany Bolivie José Luise Begaza Ampuera a velitele vzdušných sil Bolívie a dalších vojenských představitelů, podnikatelů, náměstka ministra veřejných prací a výstavby, zástupců MZV a místního diplomatického sboru EU. 

Přínos projektu jak v Chile, tak v Bolívii spočíval především v možnosti prezentovat současnou českou obrannou a bezpečností techniku. V Chile je velmi dobře známá a je o ní zájem. Bolívie se stává pro české firmy novým perspektivním trhem, kde se dá navázat na historické vojenské vazby. V obou zemích však bezesporu významnou roli sehrála přítomnost zástupců Ministerstva obrany ČR, generálního štábu a velvyslanectví ČR neboť toto je jak pro chilské, tak zvláště bolivijské státní orgány zárukou a signálem k zahájení jednání s firmami.

Generál Petr Hromek, ministr obrany Chile Alberto Espina Otero a generál vzdušných sil Chile Jorge Robles

Generál Petr Hromek, ministr obrany Chile Alberto Espina Otero a generál vzdušných sil Chile Jorge Robles

Tomáš Kopečný, MO ČR, Josef Rychtar, velvyslanec ČR v Santiagu, generál José Luis Begazo Ampuero, náměstek ministra obrany Bolívie

Tomáš Kopečný, MO ČR, Josef Rychtar, velvyslanec ČR v Santiagu, generál José Luis Begazo Ampuero, náměstek ministra obrany Bolívie

Vypracovala: Ing. Blanka Kovácsová, obchodní a ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile