česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CHILE: Prudký pokles cen elektřiny v Chile jako důsledek rostoucí konkurence

V Chile byly oznámeny 18. 8. 2016 oficiální výsledky bloku licitací na dodávky elektrické energie v objemu 12.430 GWh od roku 2021 na následujících 20 let.

I když se všeobecně předpokládalo, že velký zájem o investice do chilské energetiky a rostoucí zahraniční konkurence způsobí pád cen, reálné nabízené ceny byly ještě nižší nežli očekávání trhu a významná část nabídek se pohybovala okolo 30 USD za MWh. Průměr ceny přidělených zakázek byl 47,60 USD za MWh. To znamená, že průměrná cena elektřiny pro budoucí regulované zákazníky v rámci systému licitací řízených Národní komisí pro energii (CNE) poklesla od předchozí licitace z roku 2015 o 40 %.

Vývoj objemu licitací a ceny elektřiny v Chile (2006-2016)

Šedé sloupce ukazují objem licitací. Červená linka zobrazuje vývoj průměrné ceny udělených dlouhodobých kontraktů v USD za MWh. (Zdroj: La Tercera, CNE)

Licitace se účastnilo 84 chilských, zahraničních a smíšených firem. Chilské ministerstvo energie oznámilo, že do sektoru energie přicházejí nové investice v objemu tři miliardy USD do roku 2020.

Celkově připadlo na energii z obnovitelných zdrojů 52 % z 12.430 GWH licitovaných pro dodávky od roku 2021 na dalších 20 let. To by mělo celkový podíl obnovitelných energií v Chile zvýšit ze současných 13 % na 15 %.

Z nových „hráčů“ na chilském energetickém trhu byla v této licitaci jednoznačným vítězem firma MAINSTREAM, která získala 27 % celkového objemu zakázek. Tato firma má nyní 33 MWh funkčních v solárních a větrných elektrárnách a 2.251 MWh ve výstavbě – rovněž solár a vítr. Díky tomu mohla nabízet v licitaci ceny i pod 30 USD MWh, což odsunulo stranou některé tradiční dodavatele, kteří mají větší výrobní náklady.

Další dynamické firmy zaměřené na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů nabízely extrémně nízké ceny:  Sun Edison, která nabízela ceny okolo 29,100 USD za MWh. Dále Solar Energy s nabídkou 29,886 USD za MWh. Rovněž byla úspěšná Global Power Generation v majetku španělské Gas Natural Fenosa a německá WPD zaměřená na eolickou energii.

Z tradičních velkých dodavatelů energie v Chile byla úspěšná pouze firma ENDESA kontrolovaná španělskou firmou ENERSIS a italskou ENEL. ENDESA v přípravě na licitace modernizovala svoji strategii a zdroje a spojila se s firmou Green Power zaměřenou na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Díky tomu mohla ENDESA nabídnout širší mix energií za průměrnou cenu 51,1 USD MWh. Celkově získala ENDESA v této licitaci 48% budoucích zakázek.

Podle předběžných výsledků byl konkurenční boj během této licitace tak tvrdý, že tři hlavní výrobci elektřiny v Chile zůstali bez úspěchu. (Colbún v majetku skupiny Matte, AES Gener kontrolovaná americkou AES Corporation a Engie Energía Chile.)

Ekonomický list DIARIO FINANCIERO v této souvislosti projevil obavy ohledně ekonomických důsledků dosud nevídaného konkurenčního boje v Chile, pokud se týká cen za dodávky elektřiny. Noví „hráči“ z oblasti obnovitelných energií si počínají natolik tvrdě, že se to již promítlo do poklesu ceny akcií tradičních výrobců energie. Poklesly zejména ceny akcí firem AES Gener, Colbún a Engie. Chilští ekonomové se zamýšlejí nad tím, zda je tento trend prudkého poklesu cen energie v Chile dlouhodobě udržitelný. Zatímco před 5 lety se marže zisku pohybovala v energetice mezi 10 % až 15 %, není je nutno počítat s propadem zisku k 5 % a možná až k 3 %.

 Pro potřeby českých firem, které mají zájem o účast na chilském trhu energie, a zejména s přihlédnutím k nadcházející podnikatelské misi z oboru energie do Chile, která se uskuteční 19. – 21. 10. 2016, uvádíme podrobnou tabulku projektů v oblasti obnovitelné energie v různých stádiích funkčnosti. 

Stav projektů na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Chile k červenci 2016

Technologie

     Již operativní

        Ve výstavbě

  Ve schvalovacím
            řízení

         Ve stadiu
        posuzování

 

               MW

                MW

                MW

                MW

Biomasa

                417

                   0

                 112

                 67

Bioplyn

                 53

                   0

                   8

                  0

Větrná energie

                947

                 477

               6 500

               1 949

Geotermická energie

                  0

                 48

                 120

                  0

Malé vodní elektrárny (do 20 MW)

                435

                 25

                 455

                 95

Solární PV (Photovoltaic systems)

               1 267

              1 676

              12 038

               5 434

Solární  CSP (Concentrated solar power systems)

                  0

                 110

               1 085

                1 270

Celkem

              3 119

                2 336

              20 318

                8 815

Zdroj: Ministerstvo energie, Národní komise pro energii

Závěr Zastupitelského úřadu:

Pro české firmy, které mají zájem působit na chilském trhu energie, jsou výsledky srpnové licitace velmi důležité. Ukazuje se, že pokles cen snižuje návratnost projektů a je třeba velmi pečlivě uvážit, zda firma, která má zájem podnikat v Chile, bude schopna pracovat v tak tvrdém konkurenčním prostředí.

Jednoznačně se ukazuje, že v oblasti energie sluneční a eolické se v Chile etablovali velmi silní zahraniční investoři. Nicméně zbývají další oblasti uplatnění, jako je například energie z biomasy či z odpadů. Přetrvávají příležitosti v oblasti služeb pro energetické firmy. Zastupitelský úřad Santiago de Chile bude kontaktovat energetické firmy v Chile a sondovat, jakým způsobem by české podniky mohly s nimi spolupracovat či poskytovat služby.

 

Vypracoval:
Ondřej Kašina, obchodní rada, Zastupitelský úřad Santiago de Chile