česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nízkouhlíkové technologie vhodné investice pro české firmy v Chile

Podpora ,,zelené politiky“ již dávno není výsadou hrstky vybraných zemí a stává se rozšířeným tématem také na jihoamerickém kontinentě. Celosvětové snahy o podporu nízkouhlíkových technologií nabývají čím dál většího úspěchu a Chile se stalo jedním z hlavních aktérů Latinské Ameriky v této oblasti.

 

V návaznosti na celosvětové snahy a tlak místních nevládních organizací vyhlásila chilská vláda postupné omezování čerpání energie z konvenčních zdrojů v následujícím desetiletí a připojila se k zemím, které bojují za zlepšení ochrany klimatu.

Chilské ministerstvo pro energii zveřejnilo velmi ambiciózní plán, kdy chce do roku 2050 dosáhnout 70% podílu využívání nekonvenčních zdrojů energie. Růst využívání šetrných zdrojů v Chile již dnes nepochybně ukazuje pozitivní trend. Od roku 2014 se podíl obnovitelných zdrojů 7% z celkového využívání energie podařilo do poloviny roku 2017 více než zdvojnásobit, a to na 17%.

Se změnou politiky využívání zdrojů tak nastupuje také určitá restrukturalizace v oblasti ekonomických zájmů. Stále více firem má zájem o šetrnější zdroje energie a díky vládní podpoře těchto projektů se tak otevírá pole možností společnostem nabízejícím nové technologie. Tento vývoj tak může být zajímavý také pro zahraniční společnosti, které se zabývají vývojem nízkouhlíkových technologií. Inovacím v této oblasti se již věnují i některé české společnosti, pro které může tento jihoamerický trend představovat zajímavé podnikatelské příležitosti.

 

Článek: Blanka Kovácsová, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile