česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CHILE: Výběrové řízení v oblasti zpracování lithia s vysokou přidanou hodnotou

Upozorňujeme české podniky na zajímavé veřejné výběrové řízení, jehož prostřednictvím chilská vláda nabízí atraktivní podmínky pro firmy schopné vybudovat v Chile výroby využívající lithium s vysokou přidanou hodnotou.

Chilská agentura pro inovaci (CORFO) ve spolupráci s Agenturou na podporu zahraničních investicí (InvestChile) vypsaly výběrové řízení pro domácí a zahraniční podniky s cílem přilákat do Chile výroby s vysokou přidanou hodnotou využívající lithium. Podle oficiálního dokumentu CORFO těží nyní Chile 40 % světového lithia a připadá na něj největší část zásob minerálů, ze kterých se vyrábí lithium. V základní informaci se uvádí, že chilská vláda se rozhodla reagovat tímto způsobem na prudce rostoucí poptávku po elektromobilech a rovněž na stále jasnější perspektivu, že nový model výroby energie z obnovitelných zdrojů bude založen na pokroku v oblasti skladování energie. To jednoznačně ukazuje, že do soutěže by se měly hlásit podniky, které dokáží využít lithium k efektivní výrobě moderních skladovacích článků energie a podobných projektů s vysokou přidanou hodnotou.

Podíl Chile na světové produkci Lithia

Formulace podmínek výběrového řízení zdůrazňuje, že vítězné podniky získají privilegované kontrakty, které budou zaručeny jak chilskou vládou, tak i společností Rockwood Lithium (divize americké Albemarle). Tyto kontrakty zajistí dlouhodobý přístup k lithiu za výhodných cenových podmínek. Naději na úspěch mají zejména účastníci licitace, kteří budou schopni vybudovat rychle výrobní provozy blízko ložisek lithia na severu Chile v oblasti Atacama. Pro zájemce, kteří předloží vyhovující projekty, je chilská vláda připravena poskytnout za výhodných podmínek státní pozemky k výstavbě výrobních kapacit a poskytnout relevantní údaje o dostupnosti pracovních sil.

Zásoby těžitelného lithia ve světě


Zájemci se musí přihlásit do 30 července 2017. Dotazy možno zasílat na adresy:
lithiumprojects@corfo.cl,  cc: lithiumprojects@investchile.gob.cl

Autor. Ondřej Kašina, obchodní rada Velvyslanectví České republiky v Santiago de Chile