česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chilská centrální banka (BCE) dále snižuje měnověpolitickou sazbu, aby udržela ekonomický růst

Chilská centrální banka (BCE) dále snižuje měnověpolitickou sazbu,

aby udržela ekonomický růst

Chilská centrální banka (Banco Central de Chile - BCE) snížila 18. 2. 2014 základní měnověpolitickou sazbu o 25 bazických bodů z 4,50% na 4,25%. V poměrně krátkém časovém úseku se jednalo již o třetí snížení sazby BCE. (18. 10. 2013 snížení z 5,0% na 4,75% a 20. 11. 2013 z 4,75% na 4,50%)

Podle oficiálního vyjádření BCE bylo rozhodnutí motivováno skutečností, že jak růst chilské ekonomiky tak i vnitřní spotřeba vykazují určité zpomalení, které si vyžaduje tento stimul.

Trh všeobecně tento krok BCE očekával. Nicméně komuniké BCE obsahovalo větu, která je analytiky považována za významnou: „V příštích měsících je pravděpodobné, že bude zapotřebí dalších monetárních stimulů.“ Podle vyjádření místního odborného tisku (Diario Financeiro, Estrategia) je možné, že v průběhu roku 2014 se BCE bude snažit podpořit podnikání a ekonomický růst dalším snižováním měnověpolitické sazby až k 3,75%.

Z odborného pohledu se potvrzuje, že BCE si počínala prozíravě v reakcích na skutečné i předpokládané směry vývoje chilské ekonomiky. Níže uvedená korelace mezi vývojem měnověpolitické sazby a vývojem HDP v Chile ukazuje názorně, jak si BCE opakovaně připravila v době ekonomického růstu dostatečnou rezervu ve výši sazby, aby poté měla k dispozici nástroj ke stimulaci ekonomiky v dobách zpomalení či poklesu růstu.

Korelace mezi vývojem měnověpolitické sazby BC Chile a vývojem HDP

Historical Data Chart

Historical Data Chart

V souvislosti s dalším snížením měnověpolitické sazby v Chile se objevila v místním tisku řada prognóz ekonomického vývoje v regionu a růstu HDP Chile a ekonomik s ním propojených. Podle banky BBVA, která věnuje Latinské Americe velkou pozornost, by mělo Chile v roce 2014 růst tempem 4,0%, zatímco Argentina a Brazílie se nedostanou přes 3,0%.

Imagen foto_00000001